tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Maszyna w mózgu to szansa dla chorych

Maszyna w mózgu to szansa dla chorych
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Maszyna w mózgu i szansa dla chorych

Mała małpka zaplątana w sieci przewodów zaczyna poruszać maszyną, ale nie swoimi ramionami, a myślami. Praca amerykańskich naukowców niesie nadzieję dla sparaliżowanych, którym może pozwolić na samodzielne funkcjonowanie.

Mariusz Rokicki jest sparaliżowany od ponad 10 lat. Jego ciało odmówiło posłuszeństwa po niefortunnym skoku do wody. Dzisiaj Mariusz nie może sam wstać po szklankę wody, ale prace naukowców z Uniwersytetu w Pittsburgu w USA dają nadzieję, że jeszcze będzie mógł to zrobić.

Grupa neurobiologów pracuje tam nad ambitnym projektem, w którym maszyną sterować będzie można za pomocą myśli. I już są pierwsze imponujące efekty ich badań.

Małpa z cyber-ramieniem

Podłączona do skomplikowanej aparatury małpka chce sięgnąć po cukierka. Nie zrobi tego jednak własnymi kończynami, bo jest przypięta do masywnego fotela. Sięgnie natomiast po niego mechanicznym ramieniem podłączonym do komputera, do którego spływają informacje z jej mózgu, stale monitorowanego przez specjalny chip. Odczytuje on impulsy elektryczne wysyłane przez neurony w mózgu zwierzęcia, a komputer po ich przeanalizowaniu porusza ramieniem. Efekt jest taki, że małpka steruje nim tak, jak własną ręką.

Maszyna jak własna ręka

Eksperyment z małpą jest jedynie krokiem do stworzenia urządzenia, które będzie mogło zostać wykorzystane przez nowoczesną medycynę. Dzięki niemu, ludzie sparaliżowani mogliby znowu poruszać kończynami. Celem naukowców jest bowiem rozwinięcie systemu do takiej postaci, w której rekonstruowany byłby fragment układu nerwowego uszkodzonego w wypadku, a do niego podłączone sztuczne ramię. Właściciel protezy miałby wtedy wrażenie, że ruszając maszyną, operuje własną częścią ciała.

ŁUD//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje