tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Niemcy wybrali

Schulz przeciwko zwiększeniu wydatków Niemiec na wojsko

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa we wrześniowych wyborach parlamentarnych nie dopuści do wzrostu wydatków na wojsko. Socjaldemokrata domaga się też obcięcia unijnych funduszy krajom odmawiającym przyjmowania uchodźców.

Nie dopuścimy do tego, by "wzrost gospodarczy prowadził automatycznie do wzrostu wydatków na broń, jak chcą tego Angela Merkel i Donald Trump" - czytamy w 10-punktowym "Programie na przyszłość" ogłoszonym przez Schulza w Berlinie.

"Bundeswehra potrzebuje więcej pieniędzy. Sprzeciwimy się jednak przymusowi zwiększenia rocznych nakładów na obronność do 2 proc. PKB, a tym samym do 70-80 mld euro rocznie" - zapisano w jednym z punktów planu.

Obniżenie kosztów

Cel wyznaczony przez NATO na szczycie w Walii w 2014 roku niemiecki socjaldemokrata nazwał "błędnym i niedorzecznym", zwracając uwagę, że w Niemczech nie został on potwierdzony przez parlament.

Schulz opowiedział się za integracją wojskową w ramach Unii Europejskiej. Współpraca przemysłów zbrojeniowych państw członkowskich ma zdaniem szefa SPD pozwolić na obniżenie kosztów.

Kandydat socjaldemokratów na kanclerza zapowiedział wprowadzenie do konstytucji zapisu zobowiązującego państwo do inwestycji. Jak zauważył, w konstytucji zapisany jest zakaz nadmiernego zadłużania państwa, nie ma natomiast żadnego punktu dotyczącego inwestycji publicznych w infrastrukturę.

Schulz chce ponadto rozwijać proces cyfryzacji kraju. Cyfrowy "Portal Niemcy" ma umożliwić obywatelom załatwienie wszystkich spraw urzędowych za pomocą internetu.

Pieniądze za uchodźców

Media ujawniły w sobotę punkt programu SPD dotyczący uzależnienia wysokości dotacji finansowych z budżetu Unii dla krajów członkowskich od ich zgody na przyjmowanie uchodźców.

Po wrześniowych wyborach do Bundestagu SPD chce w negocjacjach na szczeblu unijnym doprowadzić do tego, by kraje, które odmawiają udziału w relokacji, uzyskały w budżecie gorsze warunki finansowe. Kraje, które przyjmują uchodźców, mają - zgodnie z planem SPD - otrzymać dodatkowe pieniądze.

Socjaldemokraci zapowiadają, że kraje, które "odmawiają solidarności w ważnych kwestiach, muszą się liczyć z finansowymi stratami i nie mogą nadal liczyć na pełną solidarność ze strony Niemiec i innych krajów". "Solidarność nie jest uliczką jednokierunkową. Kto kategorycznie odmawia przyjęcia uchodźców lub uprawia dumping podatkowy i rujnującą (innych) konkurencję podatkową, ten postępuje niesolidarnie" - uważa SPD.

Szansą koalicja

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. Ogłaszając swój plan, Schulz chce zdaniem niemieckich mediów odwrócić niekorzystny dla niego trend w sondażach.

Z aktualnych badań opinii publicznej wynika, że CDU kanclerz Angeli Merkel ma zdecydowaną, wynoszącą kilkanaście punktów procentowych przewagę nad SPD. Socjaldemokraci mają realną szansę na udział we władzy tylko jako mniejszy koalicjant bloku CDU/CSU. Teoretycznie możliwa jest też ich koalicja z Zielonymi i Lewicą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jakubamajesiuk_majewski

Widzę że nie tylko u nas czacha dymi

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lysander

   A co Pan Schultz ma do powiedzenia nt. NordStream II? Gdzie tu się podziała Niemiecka solidarność? To sprawa bezpieczeństwa narodowego kilku krajów środkowej i wschodniej Europy, w której to sprawie solidarność jest obowiązkowa! Otwieranie granic Unii na nielegalnych imigrantów obowiązkowe nie było.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Piotru70
     Piotru70

     Twój komentarz przeszedł cenzurę na TVniemiecka?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Kasper1

       Sprawa NS 2 nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym żadnych "kilku krajów środkowej i wschodniej Europy" bo też utrata przez ukraiński budżet 3,5 miliarda $ rocznie nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem narodowym żadnego z krajów a jedynie z bezpieczeństwem finansowym ukraińskiego bankruta. Druga rura będzie szła bezpośrednio rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje