tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Śmierć dziennikarki śledczej

"Zabójstwo Daphne nie może ujść bezkarnie"

"Zabójstwo Daphne nie może ujść bezkarnie"
Foto: FORUM | Video: Reuters Daphne Caruana Galizia zginęła w zamachu bombowym

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zażądał w Strasburgu "międzynarodowego dochodzenia" w sprawie zamordowania maltańskiej dziennikarki. Daphne Caruana Galizia zginęła 16 października w zamachu bombowym. Tropiła korupcyjne wątki prowadzące do najwyższych władz wyspy.

- Daphne Caruana Galizia była strażniczką, żołnierzem pierwszej linii frontu obrony naszych wartości - powiedział we wtorek Antonio Tajani, oddając hołd zamordowanej dziennikarce. - Myślę, że Europol również powinien się zaangażować, w ramach międzynarodowego śledztwa - dodał.

Sala imienia Caruany Galizii

Wcześniej Tajani wezwał władze Malty do podjęcia "wszelkich niezbędnych wysiłków", aby odnaleźć sprawców zamachu, w którym wyleciał w powietrze samochód z 53-letnią Caruaną Galizią.

- Zabójstwo Daphne nie może ujść bezkarnie - stwierdził przewodniczący Parlamentu Europejskiego. - Z jaką wiarygodnością możemy bronić dziennikarzy na świecie, jeśli nie jesteśmy w stanie zaoferować im sprawiedliwości u nas? - pytał.

Tajani zapowiedział, że jedna z sal, w których odbywają się konferencje prasowe w PE, będzie odtąd nosić imię Dahpne Caruany Galizii. Nazwał dziennikarkę człowiekiem, który "uosabiał wszystko, co dobre w zawodzie dziennikarza". Przypomniał, że opublikowała ponad 20 tysięcy artykułów potępiających nadużycia władzy, przypadki korupcji i niewłaściwego administrowania.

Caruanę Galizię czasami nazywano "jednoosobową Wikileaks". Ujawniła szereg skandali korupcyjnych, nie wahając się wskazać na żonę premiera Malty Josepha Muscata, a także na szefa centroprawicowej nacjonalistycznej opozycji na wyspie.

Minuta ciszy

Eurodeputowani uczcili pamięć dziennikarki minutą ciszy w obecności członków jej rodziny.

- Chcemy poważnego zbadania przez Komisję Europejską sprawy poszanowania przez Maltę europejskich wartości sprzeciwiających się praniu brudnych pieniędzy - domagali się we wspólnym oświadczeniu eurodeputowani Zielonych, Francuzka Eva Joly, która przewodniczy parlamentarnej komisji ds. Panama Papers, i Niemiec Sven Giegold.

Dodali, że "maltański rząd nie podjął poważnych działań przeciwko przypadkom prania pieniędzy, do których doszło na wysokim szczeblu w tym kraju".

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova w poniedziałkowym liście do frakcji Zielonych w PE stwierdziła, że "na bazie dostępnych do tej pory informacji wydaje się, że nie ma podstaw do podejrzewania systematycznego łamania unijnego prawa odnoszącego się do prania pieniędzy" na Malcie.

Jourowa dodała jednak, że KE zażądała dalszych informacji od władz Malty w sprawie ostatnich podejrzeń i oskarżeń o pranie pieniędzy wobec szefa gabinetu Muscata, Keitha Allena Schembriego.

Muscat utrzymał na stanowisku i Schembriego, i ministra energetyki Konrada Mizziego, mimo że obaj mieli tajne konta w Panamie, udziały w funduszach w Nowej Zelandii i usiłowali (bez powodzenia) otworzyć konta bankowe w ośmiu bankach ulokowanych w rajach podatkowych. Obu oskarża się o łapówkarstwo.

Nagroda za pomoc w znalezieniu sprawców

Rząd Malty obiecał nagrodę w wysokości miliona euro za informacje prowadzące do znalezienia sprawców i zleceniodawców zamachu na Caruanę Galizię. Maltańskie władze poprosiły też o pomoc w rozwiązaniu sprawy zabójstwa FBI oraz holenderskich ekspertów.

Podczas dalszej debaty plenarnej PE ma podjąć temat "ochrony dziennikarzy i obrony wolności mediów na Malcie".

Oskarżenia wysuwane przez Caruanę pod adresem najwyższych urzędników na Malcie dotyczyły m.in. żony premiera, która miała przyjąć 1 mln dolarów od córki prezydenta Azerbejdżanu za pośrednictwem firmy założonej przez kancelarię prawniczą Mossack Fonseca, znaną z skandalu Panama Papers.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Śmierć dziennikarki śledczej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje