Ponad 20 ofiar ataku dżihadystów na patrol wojskowy

Ponad 20 ofiar ataku dżihadystów na patrol wojskowy
Foto: Google Maps Video: Google Maps Ponad 20 ofiar ataku dżihadystów na patrol wojskowy19.11 | W Mali w ataku dżihadystów na patrol wojskowy zginęło 24 żołnierzy, a 29 odniosło rany - podał rzecznik malijskiej armii, Diarran Kone. zobacz więcej wideo »Francuzi pożegnali poległych w Mali żołnierzy
Foto: Google Maps Video: PAP/EPA Francuzi pożegnali poległych w Mali żołnierzy2.12 | Francuzi na ulicach Paryża oddali hołd 13 żołnierzom, którzy zginęli w Mali w wyniku wypadku dwóch śmigłowców. Na placu Inwalidów odbyła się ceremonia pogrzebowa, w której udział wzięli między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron oraz była głowa państwa Nicola Sarkozy. zobacz więcej wideo »Jagielski: za Francuzami sukces wojskowy, pora na stabilizację
Foto: Google Maps Video: tvn24 Jagielski: za Francuzami sukces wojskowy, pora na stabilizację03.02 | - Ta misja francuska zakończyła się wojskowym sukcesem. (...) Teraz zaczyna się dużo trudniejsza część - mówił w programie "Horyzont" Wojciech Jagielski, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej i wieloletni korespondent wojenny. Tłumaczył, że ofensywa wojsk francuskich w Mali spowodowała, że tamtejsi islamiści zostali rozbici, ale nikt nie wie ile ich dokładnie zginęło i nie wiadomo kto podejmie się misji stabilizacyjnej w tym kraju.zobacz więcej wideo »Tusk w Paryżu chwali i wspiera Francuzów
Foto: Google Maps Video: TVN 24 Tusk w Paryżu chwali i wspiera Francuzów28.01 | Francja wzięła na siebie najtrudniejsze zadanie w Mali. (...) na jutrzejszym (we wtorek - red.) posiedzeniu rządu zapadnie decyzja o uczestnictwie polskich instruktorów w tej misji - powiedział w Paryżu premier Donald Tusk, w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Francji. Francois Hollande podziękował Polsce za zapowiadanie wsparcie i przedstawił program spotkań polsko-francuskich w nadchodzącym roku.zobacz więcej wideo »Groźna Algieria
Foto: Google Maps Video: tvn24 Groźna Algieria18.01 | Niewiele wiadomo o sytuacji porwanych przez islamskich bojowników w Algierii. Nie wiadomo, ilu jest zakładników, z jakich krajów pochodzą i w jakiej kondycji fizycznej oraz psychicznej są. Agencje podają różne informacje, co więcej nie można polegać też na komunikatach władz, bo te w Algierii nad sytuacją raczej nie panują, a rządy w Europie przyznają, że o wielu faktach dowiadują się po czasie, jak na przykład o akcji algierskiego wojska, która zakończyła się fiaskiem. Śmiercią wielu zakładników.zobacz więcej wideo »Pytania o misję w Mali
Foto: Google Maps Video: tvn24 Pytania o misję w Mali17.01 | Dlaczego Mali? Bo to ten rejon Afryki upatrzyli sobie na swoją nową siedzibę islamscy radykałowie. Wykorzystali kryzys lokalnych władz i próbują obudować dawną siłę Al Kaidy. A że z terroryzmem od lat walczy świat zachodni, Francja - stając w obronie ludności swej dawnej kolonii - nie jest w tej walce osamotniona. Wspiera ją Unia Europejska, pomagają Brytyjczycy, Amerykanie, Niemcy i Rosjanie. Polacy być może też pojadą do Mali, ale na misję szkoleniową.zobacz więcej wideo »Na ratunek zakładnikom
Foto: Google Maps Video: tvn24 Na ratunek zakładnikom17.01 | Ilu zakładników jest jeszcze w rękach islamskich terrorystów? Ilu żyje, ilu zginęło a może uciekło? Po akcji algierkiego wojska więcej jest pytań niż odpowiedzi, a światowe agencje przekazują sprzeczne informacje. Według jednych w nalocie zginęło 35 zakładników, według innych 25 zdołało uciec, a 6 zginęło. Porywacze, którzy sami siebie nazywają Zamaskowaną Brygadą zapowiadają, że zabiją pozostałych zakładników, jeśli Francja nie przerwie operacji w Mali. Niepokojąco w tym wszystkim brzmią słowa brytyjskiego premiera, że "powinniśmy się przygotować na złe wiadomości" z Algierii. Te aktualne zebrał Piotr Świerczek.zobacz więcej wideo »
W Mali w ataku dżihadystów na patrol wojskowy zginęło 24 żołnierzy, a 29 odniosło rany - podał rzecznik malijskiej armii, Diarran Kone.
Do ataku dżihadystów doszło na drodze w pobliżu wzgórza Tabankort w graniczącej z Nigrem prowincji Gao w Mali. Napastnikom udało się zniszczyć sprzęt militarny pozostający w dyspozycji malijskiego patrolu, w tym pojazdy wojskowe.
17 terrorystów zginęło, 100 podejrzanych w niewoli
W starciach zginęło też 17 dżihadystów, którzy napadli na patrol - przekazał rzecznik. Ponadto, jak poinformowały malijskie wojsko za pośrednictwem serwisów społecznościowych, "do niewoli dostała się ponad setka podejrzanych o udział i organizację zamachu".
Władze Mali nie podały na razie, kto w ich ocenie mógł stać za atakiem. Żadna z organizacji militarnych działających na tym obszarze jeszcze się do niego nie przyznała.
Wojska malijskie prowadziły na pograniczu Nigru i Mali wspólną operację z udziałem armii Nigru.
Niezależnie od tych działań, swoją operację na południu kraju prowadzą też od kilku tygodni siły francuskie w ramach odwetu za atak na francuski konwój wojskowy, w którym zginął francuski oficer. Agencja AFP podaje, że Francuzom udało się zlikwidować ponad trzydziestkę islamskich bojowników. Do niewoli miało trafić 24 dżihadystów.
Kolejne ataki
Poniedziałkowy zamach to kolejny krwawy akt terroru, do jakiego doszło w Mali. W zamachu przeprowadzonym 3 listopada, za którym stało tak zwane Państwo Islamskie, zginęły 54 osoby. We wrześniu doszło z kolei do ataku na dwie malijskie jednostki wojskowe. Napastnikom udało się niepostrzeżenie przeniknąć w głąb prowincji graniczącej z Burkiną Faso mimo obecności francuskiej misji interwencyjnej w tym regionie - zaznacza Reuters. Zginęło wtedy 38 żołnierzy.
W świetle komunikatów malijskiego sztabu generalnego w poniedziałek pod Tabankort armię wsparła francuska brygada antyterrorystyczna. Jak podkreśla jednak AFP, informacji tej nie sposób zweryfikować, ponieważ cały region położony wokół wzgórza Tabankort jest niedostępny dla cywilów. Panują tam kryminalne porządki, a region jest malijskim centrum nielegalnego obrotu narkotykami.
Północne rejony Mali zostały opanowane grupy dżihadystów związane z Al-Kaidą w marcu i kwietniu 2012 r. Islamiści zostali stamtąd wyparci w wyniku francuskiej interwencji zbrojnej, rozpoczętej w styczniu 2013 r. Jednak całe obszary kraju wciąż pozostają poza kontrolą sił malijskich, francuskich czy oenzetowskiej misji Minusma. Od 2015 roku akty przemocy na północnym wschodzie Mali są coraz częstsze.
Islamiści związani tak z Al-Kaidą jak i tzw. Państwem Islamskim bez trudu przemieszczają się po przygranicznym terytorium trzech państw: Mali, Burkiny Faso i Nigru, które od dłuższego czasu wstrząsane są kolejnymi aktami przemocy i zamachami. Państwa te nie potrafią odzyskać kontroli nad terytoriami, na których islamiści prowadzą działania.