tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Mają porywaczy Stańczaka

Mają porywaczy Stańczaka
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Piotr Stańczak zginął 7 lutego 2009

Pakistańska policja zatrzymała cztery osoby bezpośrednio odpowiedzialne za porwanie w 2008 r. polskiego geologa Piotra Stańczaka - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski.

Minister wyjaśnił, że cztery zatrzymane osoby to lokalni fundamentaliści z rejonu Pendżab, gdzie porwano Polaka.

- Jak pamiętamy, on został porwany w pobliżu obozowiska Geofizyki przez jedną grupę, a później przekazano go pakistańskim talibom. Część z tych pakistańskich talibów też już została schwytana, a teraz w areszcie znaleźli się ci, którzy go porwali - powiedział Sikorski.

Dodał, że zatrzymanie porywaczy "pokazuje naszą skuteczność we współpracy z władzami pakistańskim i naszą konsekwencję w tym przypadku". - Pragnę podkreślić jeszcze

Nie możemy przywrócić życia naszemu rodakowi, ale wydaje mi się, że to pokazuje naszą skuteczność we współpracy z władzami pakistańskim i naszą konsekwencję w tym przypadku

Radosław Sikorski

raz, że nie ustaniemy w wysiłkach, dopóki wszyscy odpowiedzialni za tę zbrodnię nie zostaną postawieni przed wymiarem sprawiedliwości - oświadczył Sikorski.

Zabity przez porywaczy

Pracownik Geofizyki Kraków Piotr Stańczak został porwany 28 września 2008 r. między Islamabadem i Peszawarem. Porywacze żądali zwolnienia czterech swoich towarzyszy z pakistańskich więzień.

W rękach porywaczy był cztery miesiące. Wobec niespełnienia żądań przez pakistańskie władze, 7 lutego 2009 r. talibowie ogłosili, że Polak został zabity.

Premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski zapewniali, że polskie służby zrobiły wszystko, aby uwolnić polskiego geologa.

Kto się przyznał?

W listopadzie 2009 r. pakistański dziennik "Daily Times" poinformował, że do zabójstwa Stańczaka przyznał się członek organizacji Tehrik-e-Taliban, Atta Ullah Khan.

Atta Ullah Khan, uważany za

bliskiego współpracownika przywódcy pakistańskich talibów z ugrupowania Tehrik-e-Taliban (TTP), oświadczył, że jego przełożony zapewnił go, iż zabójstwo Polaka przyniesie ugrupowaniu pieniądze oraz przyczyni się do uwolnienia ich współtowarzyszy przebywających w rządowych więzieniach.

Kto zlecił?

Wcześniej w lipcu aresztowano w Pakistanie byłego parlamentarzystę Shaha Abdula Aziza, którego zatrzymano z powodu podejrzeń o związek z zabójstwem polskiego geologa.

To właśnie on, według Khana, Aziz negocjował z pakistańskim rządem warunki zwolnienia Polaka i to on wydał rozkaz zamordowania go. W sierpniu 2009 r. Polska prokuratura zwróciła się do Pakistanu o materiały sprawy dwóch Pakistańczyków.

mtom/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje