tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Macron do Merkel: będziemy kontynuować kluczową współpracę

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował na Twitterze, że złożył gratulacje Angeli Merkel w związku ze zwycięstwem chadecji w wyborach. - Będziemy z determinacją kontynuować naszą kluczową dla Europy i naszych krajów współpracę - zapewnił.

Agencje przypominają, że prezydent Emmanuel Macron szedł do wyborów prezydenckich we Francji w kwietniu i maju tego roku z hasłami pogłębienia integracji europejskiej i współpracy z głównym partnerem Francji w Unii Europejskiej - Niemcami.
Zaznaczają też, że do Bundestagu po raz pierwszy w dziejach Republiki Federalnej Niemiec wejdzie ugrupowanie prawicowe Alternatywa dla Niemiec (AfD), które jest programowo eurosceptyczne i antyunijne, co może stwarzać pewne problemy w funkcjonowaniu wzorcowej współpracy dwu silnych państw w UE: Francji i Niemiec.

Poparcie słabnie

Tym bardziej, że poparcie dla partii prezydenta Francji Emmanuela Macrona Republiko Naprzód! (REM) w świetle wstępnych wyników niedzielnych wyborów do Senatu Francji również słabnie.

REM będzie tylko czwartą siłą (23 mandaty) w Senacie. Izba wyższa pozostanie zdominowana przez prawicę. 167 mandatów w liczącym 348 miejsc Senacie będzie w rękach Republikanów (LR), 95 - Partii Socjalistycznej (PS), a 43 - Unii Centrystów (UC).

Pierwsza porażka

Wybory do Senatu są uważane za pierwszą porażkę partii Macrona, który by móc kontynuować reformy konstytucyjne, potrzebuje poparcia 555 parlamentarzystów, czyli trzech piątych Zgromadzenia Narodowego i Senatu.

Zgromadzenie Narodowe o pięcioletniej kadencji wybierane jest w wyborach powszechnych, w dwóch turach, według systemu większościowego, w okręgach jednomandatowych. W jego skład wchodzi 577 deputowanych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Niemcy wybrali

Francja wybrała prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje