"The Times": system rejestracji migrantów po brexicie niegotowy

[object Object]
Drugą fazę negocjacji między Londynem i Brukselą zapoczątkowano w grudniu 2017
wideo 2/35

Dziennik "The Times" ostrzegł w poniedziałek, że nowy system służący do rejestracji przyszłych migrantów z Unii Europejskiej przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty może nie być gotowy na czas.

Według informacji gazety opóźnienie to efekt braku ustaleń wewnątrz rządu na temat przyszłego statusu migrantów z państw UE, w tym Polski, którzy przyjadą w trakcie okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii.

"Prace dopiero co się zaczęły"

"The Times" zaznaczył, że w ramach konsultacji pomiędzy ministrami brytyjskie MSW opowiedziało się za utrzymaniem wszystkich praw dla obywateli Unii Europejskiej.

Najważniejsze jest prawo do osiedlenia się na terenie Wielkiej Brytanii, zapewnione dzisiaj wszystkim obywatelom UE w ramach swobody przepływu osób. Propozycja ta spotkała się jednak ze sprzeciwem m.in. ze strony premier Theresy May. Szefowa rządu, a także czołowi zwolennicy brexitu poparli stworzenie alternatywnego systemu obowiązkowej rejestracji obywateli UE przyjeżdżających w trakcie okresu przejściowego. Jednak według informacji gazety: "rządowe źródła przyznały, że prace nad takim rozwiązaniem dopiero co się zaczęły" i "niemal na pewno nie będą gotowe na czas".

Propozycje May

Podczas czerwcowego wystąpienia w Izbie Gmin Theresa May zarysowała plan dotyczący uregulowania statusu ponad 3 milionów imigrantów z UE żyjących i pracujących na Wyspach.

Ci, którzy są w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie od przynajmniej 5 lat, będą mogli ubiegać się o pobyt na czas nieokreślony, poprzez uzyskanie „statusu osoby osiedlonej”. Oznacza to swobodę mieszkania w Wielkiej Brytanii i dostęp do funduszy i usług publicznych. Osoby o „statusie osoby osiedlonej” będą mogły ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo. Imigranci, którzy przyjadą na Wyspy przed datą graniczną, ale którzy w chwili wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie będą mieli 5 lat rezydencji, będą mogli ubiegać się o pozwolenie na pobyt i o możliwość „dozbierania” brakującego czasu zamieszkania. Po osiągnięciu 5 lat rezydencji w Wielkiej Brytanii również będą mogli aplikować o „status osoby osiedlonej”. Natomiast wszyscy ci, którzy przyjadą na Wyspy po dacie granicznej, będą mogli starać się o pozwolenie na pozostanie w Wielkiej Brytanii, a ich status będą regulowały nowe przepisy dotyczące praw i obowiązków imigrantów z UE po brexicie.

Okres przejściowy

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Według rządowych planów kraj zachowa jeszcze obecne warunki członkostwa - poza prawem głosu - w ramach tzw. okresu przejściowego, który potrwa od 21 do 27 miesięcy, kończąc się najpóźniej w czerwcu 2021 roku.

Autor: MR/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: