tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Litwa: swastyka to nasze dziedzictwo

Litwa: swastyka 
 to nasze dziedzictwo
Foto: TVN24 Propagowanie swastyki nie jest według litewskiego sądu karalne

Litewski sąd uznał, że znak swastyki odnosi się nie tylko do symboliki nazistowskich Niemiec, ale nawiązuje też do dziedzictwa historycznego Litwy. - Propagowanie tego symbolu nie jest karalne - brzmi decyzja sądu, rozpatrującego sprawę plakatów ze swastyką użytych na pochodzie.

Sąd, który sprawdzał, czy doszło do propagowania symboliki faszystowskiej podczas pochodu 16 lutego 2010 roku, w Dniu Odzyskania Niepodległości Litwy, w czwartek umorzył sprawę.

Decyzję uzasadnił tym, że znak prezentowany na plakatach niesionych podczas pochodu "nie może być uważany za symbol faszystowskich Niemiec, chociaż wizualnie go przypomina". Zdaniem sądu, na plakatach przedstawiono znak wygrawerowany na pierścieniu pochodzącym z XIII wieku, znalezionym podczas wykopalisk w litewskiej miejscowości Kiernowo.

Świadek w sprawie Milvydas Juszkauskas jest przekonany, że prezentowanie znaku przypominającego swastykę jest przybliżaniem społeczeństwu historii Litwy. Jego zdaniem, należy łamać stereotypy i swastyka nie powinna być kojarzona z hitlerowskimi Niemcami, a odwrotnie - z Litwą, gdyż to jest jej dziedzictwo.

"To bardzo zła decyzja"

Decyzją sądu w Kłajpedzie oburzony jest dyrektor litewskiego Instytutu Monitoringu Praw Człowieka Henryk Mickiewicz. - To bardzo zła decyzja - powiedział w piątek PAP.

Przypomniał, że "swastyka symbolizuje państwo niedemokratyczne, ideę faszyzmu, system naruszający prawa człowieka".

- Decyzja sądu w zasadzie daje przyzwolenie dla zmilitaryzowanej młodzieży na pochody w Dniu Niepodległości z plakatami swastyki, z hasłami "Litwa dla Litwinów" - uważa Henryk Mickiewicz.

Od kilku lat w Dniu Odrodzenia Niepodległości, 16 lutego, i w Dniu Przywrócenia Niepodległości, 11 marca, w Wilnie i innych miastach kraju odbywają się przemarsze nacjonalistycznej młodzieży.

jk/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje