Litwa: iskandery na stałe w obwodzie kaliningradzkim. "Zagraża to połowie Europy"

[object Object]
152. brygada rakietowa stacjonująca w obwodzie kaliningradzkim jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-MMO Rosji
wideo 2/6

Rosja rozmieściła na stałe w obwodzie kaliningradzkim rakiety Iskander mogące przenosić głowice jądrowe – poinformowała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

- Dzisiaj w południe w Kaliningradzie rozmieszczono na stałe rakiety Iskander - poinformowała dziennikarzy prezydent. Zaznaczyła, że "zagraża to nie tylko Litwie, ale też połowie Europy". Litewski minister obrony Raimundas Karoblis zaznaczył, że dotychczas "Rosja przerzucała do obwodu zestawy rakietowe na czas prowadzonych tu manewrów wojskowych".

- Teraz sytuacja jest inna, rakiety pozostaną na stałe z całą potrzebną infrastrukturą - dodał.

W ocenie Grybauskaite w obecnej sytuacji NATO powinno przyśpieszyć decyzję w sprawie planów obrony państw bałtyckich. Chodzi o ułatwienie przemieszczania się sił zbrojnych w regionie i zapewnienie obrony powietrznej.

Na początku grudnia ubiegłego roku dziennik "Kommiersant" podał, że 152. brygada rakietowa stacjonująca w obwodzie kaliningradzkim jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M mające wejść do służby na początku 2018 roku.

Źródło cytowane przez ten dziennik mówiło wówczas o gotowości infrastruktury do przyjęcia kompleksu rakiet przeznaczonego dla brygady. Jeden taki kompleks składa się z 12 wyrzutni, 12 pojazdów transportowo-załadowczych, 11 wozów dowódczo-sztabowych, a także pojazdów pomocniczych, technicznych i socjalnych – relacjonowała gazeta.

System rakietowy Iskander-MPAP

Zachód bacznie obserwuje

Produkcja i rozmieszczanie iskanderów jest pilnie śledzone na Zachodzie. W skład systemu Iskander-M (przeznaczony dla wojska Rosji, w odróżnieniu od wersji -E, przeznaczonej na eksport) wchodzą dwie wersje rakiet. Balistyczna 9M723 o zasięgu 400-500 kilometrów (dokładny nie jest znany) oraz manewrująca 9M728, której zasięg pozostaje tajemnicą, ale szacowany jest na ponad tysiąc kilometrów.

Ta pierwsza po odpaleniu kieruje się w górę i leci torem balistycznym, czyli dużym łukiem, ocierając się o kosmos. Robi to z dużą prędkością, rzędu sześciu tysięcy km/h i według rosyjskich zapewnień, intensywnie manewrując w celu zmylenia systemów antyrakietowych.

Ta druga leci płasko, na małej wysokości nad ziemią i z prędkością normalnego samolotu pasażerskiego, czyli około 900 km/h. Pierwsza służy do szybkich ataków na bliższe cele, druga na znacznie odleglejsze. Obie formalnie nie mają głowic jądrowych, ale w praktyce uzbrojenie ich w takie nie powinno stanowić problemu.

Zasięg rakiet 9M723 rozmieszczonych w obwodzie kaliningradzkim wystarcza w teorii do sięgnięcia prawie całej Polski i Berlina czy Sztokholmu a 9M378 - większej części Europy Zachodniej.

CZYTAJ TEŻ: DLACZEGO ISKANDERY SĄ TAK GROŹNE?

Autor: MR,mk//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: