tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Lider opozycji: Nikogo nie ugryzłem. Grozi mu łagier

Jeden z przywódców opozycji demokratycznej w Rosji, były mistrz świata w szachach Garri Kasparow, został przesłuchany przez policję w związku z zarzutem ugryzienia w rękę policjanta podczas protestu pod sądem w Moskwie. Za czyn ten, jeśli zarzuty zostaną postawione, grozi mu do pięciu lat łagru.

Do incydentu miało dojść w piątek przed moskiewskim sądem, w którym ogłaszano wyrok na trzy członkinie feministycznej grupy punkrockowej Pussy Riot. Według policji Kasparow ugryzł jednego z funkcjonariuszy podczas zatrzymania, gdy policjanci ciągnęli go do furgonetki. Opozycjonista nie przyznaje się do winy.

Wiele nagrań wideo i zdjęcia zaprzeczają oskarżeniom policji, która twierdzi, że napadłem na policjanta i ugryzłem go w rękę. Te oskarżenia są bezpodstawne i w wolnym kraju z niezależną policją byłyby one natychmiast odrzucone

Garri Kasparow

- Złożyłem wyjaśnienia i dołączyłem nagranie wideo (...). Obiecali przekazać je do miejscowego Komitetu Śledczego, który zdecyduje, czy wszczyna śledztwo przeciwko mnie w sprawie domniemanej agresji wobec policjanta - powiedział Kasparow, cytowany przez media po wyjściu z komisariatu policji w centrum Moskwy.

- Chcę zobaczyć tego policjanta. Mówienie, że pogryzłem kogoś, to majaczenie - podkreślił.

"Widzieli wyraźnie"

Tymczasem jeden z przedstawicieli stowarzyszenia "Oficerowie Rosji" Anton Cwietkow twierdzi, że dysponuje dowodami przeciwko Kasparowowi.

Członkowie Stowarzyszenia, którzy byli obecni w piątek pod gmachem sądu w Moskwie, "wyraźnie widzieli", że Kasparow "ugryzł policjanta" - oznajmił Cwietkow, wyrażając gotowość składania zeznań w sądzie.Zgodnie z rosyjskim prawodawstwem za agresję wobec policjanta grozi kara od grzywny w wysokości 200 tysięcy rubli (ok. 5 tys.euro) do pięciu lat kolonii karnej.

- W wielu nagraniach wideo krążących po internecie można zobaczyć, że zostałem zatrzymany przez policjantów w trakcie udzielania wywiadu - napisał Kasparow w niedzielę wieczorem w komunikacie na swej stronie internetowej. Dodał, że złoży skargę na nielegalne zatrzymanie i przekroczenie uprawnień przez policję.

- Wiele nagrań wideo i zdjęcia zaprzeczają oskarżeniom policji, która twierdzi, że napadłem na policjanta i ugryzłem go w rękę - dodał. - Te oskarżenia są bezpodstawne i w wolnym kraju z niezależną policją byłyby one natychmiast odrzucone - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje