Liczba wniosków o azyl w Unii spadła do poziomu sprzed kryzysu


Liczba wniosków o azyl złożonych w 2017 roku w państwach unijnych wyniosła blisko 650 tysięcy, była więc o połowę mniejsza niż dwa lata wcześniej - podał we wtorek Europejski Urząd Statystyczny.

Oznacza to również, że ich liczba spadła do poziomu sprzed kryzysu migracyjnego w 2015 roku - dodał Eurostat.

Co trzeci wniosek w Niemczech

Wśród osób ubiegających się o azyl w Unii Europejskiej najliczniejszą grupę stanowili Syryjczycy - 102 tysiące. Dwie następne to Irakijczycy - 47 tysięcy i Afgańczycy - 43 tysiące - podano.

Blisko jedna trzecia migrantów złożyła wnioski o azyl w Niemczech, 20 proc. we Włoszech, a 14 proc. we Francji.

Bardzo nieliczne grupy uchodźców ubiegały się o azyl na Słowacji, w Polsce, Portugalii, Czechach i Estonii.

Pod koniec 2017 roku władze krajów unijnych analizowały jeszcze blisko milion nierozpatrzonych wniosków azylowych.

Krytyka porozumienia z Turcją

Również we wtorek Grecja oraz międzynarodowe organizacje pomocowe skrytykowały zawarte w 2016 roku porozumienie między UE i Turcją, na mocy którego migranci, którzy dotarli na greckie wyspy po 20 marca 2016 roku, mieli być odsyłani do Turcji, o ile nie udało im się uzyskać statusu azylantów.

Liczba migrantów przybywających na greckie wyspy spadła znacząco po wdrożeniu tego porozumienia, ale Amnesty International, Human Rights Watch i inne organizacje broniące praw człowieka uznały umowę zawartą przez Unię z Ankarą za fatalną w skutkach oraz za dowód na nieudolność państw unijnych w radzeniu sobie z napływem uchodźców - relacjonuje agencja AP. - Jest to oczywisty przykład na niezdolność Europy do stworzenia i wdrożenia ujednoliconej polityki dotyczącej migrantów i uchodźców, która respektowałaby prawa człowieka - powiedziała przedstawicielka grupy SolidarityNow Jenny Kavounidi.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: