tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Poruszono temat możliwych nieprzyjaznych kroków ze strony Waszyngtonu"

"Poruszono temat możliwych nieprzyjaznych kroków ze strony Waszyngtonu"
Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV | Video: tvn24 Nowe sankcje USA wobec Rosji mają wejść w życie 22 sierpnia ("Polska i Świat" z 9.08.2018)

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w piątek w rozmowie telefonicznej przekazał sekretarzowi stanu USA Mike'owi Pompeo, że Moskwa kategorycznie potępia najnowszy pakiet amerykańskich sankcji nałożonych na Rosję - podało rosyjskie MSZ.

Nałożenie ewentualnych nowych sankcji było też tematem piątkowego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z rosyjską Radą Bezpieczeństwa - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. "Poruszono temat możliwych nowych nieprzyjaznych kroków ze strony Waszyngtonu w postaci ograniczeń handlowych" - wskazał.

Putin wraz z członkami Rady ocenili, że najnowszy pakiet sankcji jest "całkowicie nielegalny" w świetle prawa międzynarodowego - dodał Pieskow.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert poinformowała tymczasem w oświadczeniu, że Mike Pompeo w rozmowie z Ławrowem powiedział, że Stany Zjednoczone zabiegają o lepsze stosunki z Rosją.

Jak dodała, sekretarz stanu USA rozmawiał z szefem rosyjskiej dyplomacji o nowych sankcjach amerykańskich nałożonych na Rosję i sytuacji w Syrii. Dyplomaci uzgodnili, że będą kontynuowali dialog.

Zapowiedź nowych sankcji USA

Wcześniej w piątek rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że dalsze zaostrzenie amerykańskich sankcji ekonomicznych wobec Rosji można będzie ocenić jako równe wypowiedzeniu wojny gospodarczej. W czwartek zaś rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zapowiedziała, że Rosja opracuje kroki odwetowe w reakcji na nowy pakiet sankcji.

W środę rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert ogłosiła, że USA nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z wykazaniem, iż Moskwa użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu rosyjskiemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji mają wejść w życie 22 sierpnia lub w okolicy tej daty. Ich pierwszy pakiet ma dotyczyć "zakazu zezwoleń na eksport" do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego - podała telewizja NBC.

Jeśli Moskwa nie przedstawi zapewnień, że nie użyje broni chemicznej w przyszłości, i nie zgodzi się na inspekcje ONZ, to w trzy miesiące później wprowadzony zostanie drugi pakiet sankcji. Według NBC mogą one oznaczać "obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych, zawieszenie lotów Aerofłotu do USA oraz obniżenie prawie całego eksportu i importu". Zacharowa wskazała, że przedstawione przez Waszyngton warunki są dla Rosji niemożliwe do zaakceptowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje