tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dramat Sencowa

"Rosja powinna uwolnić Ołeha Sencowa, nim będzie odpowiedzialna za kolejną śmierć"

"Rosja powinna uwolnić Ołeha Sencowa, nim będzie odpowiedzialna za kolejną śmierć"
Foto: U.S. Embassy Kyiv Ukraine/Flickr CC BY-ND 2.0 | Video: Fakty TVN Volker to kolejny przedstawiciel zachodniego świata, który wypowiedział się w sprawie Sencowa ("Fakty" TVN z 10.08.2018)

Specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker stwierdził w piątek, że Rosja powinna uwolnić ukraińskiego filmowca Ołeha Sencowa, który od maja w rosyjskim więzieniu prowadzi protest głodowy.

"Rosja powinna uwolnić Ołeha Sencowa, nim będzie odpowiedzialna za kolejną śmierć. 'Przyznanie się', najwyraźniej, wymuszone torturami... Rosja powinna być lepsza niż to (...)" - napisał w piątek na Twitterze Volker.
Ambasada USA też pisze

Ambasada USA na Ukrainie również zaapelowała o natychmiastowe uwolnienie Sencowa. "Niepokoją nas doniesienia o pogorszeniu się zdrowia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa. Rosja może oraz powinna natychmiast uwolnić tego niewinnego człowieka. (...)" - napisano na profilu ambasady USA na Twitterze.

Również w piątek do Rosji w sprawie Sencowa zwróciła się UE. Unia zaapelowała, by Moskwa zapewniła odpowiednie leczenie Sencowowi oraz by wszyscy bezprawnie zatrzymani obywatele ukraińscy w Rosji i na Półwyspie Krymskim zostali bezzwłocznie zwolnieni.

Obawy w związku ze stanem zdrowia Sencowa wyraził też w piątkowej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem francuski przywódca Emmanuel Macron.

Sencow został zatrzymany niedługo po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.

14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Swój protest prowadzi do dziś. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a matka Sencowa zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o ułaskawienie dla syna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dramat Sencowa

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje