tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Historyczne spotkanie papieża i patriarchy

"Rozmawialiśmy bez półsłówek". Papież i patriarcha podpisali wspólną deklarację

Papież Franciszek oraz patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odbyli historyczną rozmowę. Przywódcy religijni dyskutowali przez prawie dwie godziny w salonie prezydenckim lotniska w Hawanie na Kubie. Po historycznym spotkaniu duchowni podpisali wspólną deklarację. Cyryl oznajmił, że rozmowa z papieżem była "pełna treści".

Rozmowa papieża i patriarchy rozpoczęła się około godziny 20.30 czasu polskiego. Trwała niecałe dwie godziny.

Poznać i zrozumieć

Franciszek po spotkaniu stwierdził, że rozmawiali z patriarchą "jak bracia". - Jedność buduje się w marszu, rozmawialiśmy bez półsłówek - zapewnił.

- Czułem ducha dialogu - stwierdził papież i podziękował Cyrylowi za "pokorę" i "pragnienie jedności". Katolicki duchowny stwierdził: "wystąpiliśmy z szeregiem inicjatyw, które są do zrealizowania".

Natomiast w swoim krótkim przemówieniu patriarcha powiedział, że rozmowa pozwoliła poznać i zrozumieć stanowisko "drugiej strony". Mówił też o potrzebie działań, by nigdzie na świecie nie było wojny i by szanowano ludzkie życie.

Cyryl stwierdził, że oba Kościoły mogą współpracować, broniąc chrześcijaństwa na całym świecie.

Deklaracja o jedności i pomocy

W deklaracji podpisanej po spotkaniu duchowni wyrazili pragnienie "przywrócenia jedności". Zaapelowali też do wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla ludności Syrii i Iraku.

- Świadomi utrzymywania się licznych przeszkód wyrażamy pragnienie, aby nasze spotkanie mogło przyczynić się do przywrócenia jedności upragnionej przez Boga - głosi dokument.

Franciszek i Cyryl podkreślili, że w Syrii i w Iraku przemoc przyniosła tysiące ofiar a miliony ludzi pozbawiła dachu nad głową oraz środków do życia.

- Wzywamy wspólnotę międzynarodową, by zjednoczyła się, aby położyć kres przemocy i terroryzmowi i jednocześnie by przyczyniła się na drodze dialogu do natychmiastowego przywrócenia pokoju - zaapelowali.

Wezwali również do zapewnienia pomocy humanitarnej "umęczonej ludności" i uchodźcom.

Europa powinna być "wierna chrześcijańskim korzeniom"

W deklaracji pada też stwierdzenie: "Proces integracji europejskiej, zapoczątkowany po wiekach krwawych konfliktów, został powitany przez wielu z nadzieją jako gwarancja pokoju i bezpieczeństwa".

- Zachęcamy do czujności, by nie doszło do integracji, która nie szanowałaby tożsamości religijnej - głosi dokument.

- Chociaż pozostajemy otwarci na wkład innych religii do naszej cywilizacji, jesteśmy przekonani, że Europa powinna być nadal wierna swym chrześcijańskim korzeniom. Prosimy chrześcijan Europy Wschodniej i Zachodniej, by zjednoczyli się, aby razem głosić świadectwo Chrystusa i Ewangelii po to, by Europa zachowała swą duszę, ukształtowaną przez dwa tysiące lat tradycji chrześcijańskiej - podkreślono w deklaracji.

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl na Kubie »

Oglądaj
Papież Franciszek i patriarcha Cyryl na Kubie
 • 13.02.2016 | Papież i rosyjski patriarcha mówią o jedności chrześcijan. „By ruszyć naprzód, musimy iść razem”13.02.2016 | Papież i rosyjski patriarcha mówią o jedności...
 • Cyryl o "współpracy i przyjaźni" Kuby z RosjąCyryl o "współpracy i przyjaźni" Kuby z Rosją
 • Przed spotkaniem Franciszka z Cyrylem na KubiePrzed spotkaniem Franciszka z Cyrylem na Kubie
Wideo: Fakty TVN 13.02.2016 | Papież i rosyjski patriarcha mówią o jedności chrześcijan. „By ruszyć naprzód, musimy iść razem”

Apel o pokój na Ukrainie

Duchowni poruszyli również kwestię wojny na Ukrainie. - Wyrażamy ubolewanie z powodu tego konfliktu, który już spowodował wiele ofiar, niezliczone rany zadane pokojowo nastawionym mieszkańcom i pogrążył społeczeństwo w ciężkim kryzysie ekonomicznym oraz humanitarnym - głosi deklaracja katolicko-prawosławna.

Franciszek i Cyryl podkreślili: "Zachęcamy wszystkie strony konfliktu do rozwagi, solidarności społecznej i do działań na rzecz budowy pokoju".

- Zachęcamy nasze Kościoły na Ukrainie, by działały po to, aby osiągnięto zgodę społeczną, aby powstrzymywały się przed udziałem w konflikcie i aby nie wspierały jego rozwoju - zaapelowali sygnatariusze.

"Od teraz jest łatwiej"

Na przywitanie obaj duchowni uściskali się i ucałowali."Nareszcie" - powiedział papież Franciszek, witając się w piątek z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem na lotnisku w Hawanie na Kubie. Następnie papież dodał: "Jesteśmy braćmi", a potem powtórzył te słowa kilka razy.

Cyryl zauważył zaś: "Od teraz jest łatwiej". Papież odpowiedział mu: "To jasne, że to jest wola Boga". Patriarcha Cyryl powiedział papieżowi, że spotkanie odbywa się we właściwym czasie i miejscu i że nie ma przeszkód do zorganizowania innych spotkań

Na początku rozmowy, który był transmitowany, Cyryl zapytał też Franciszka po rosyjsku: "Jak minął lot?". Papież odpowiedział po hiszpańsku: "Bardzo dobrze".

Obaj usiedli obok siebie i kontynuowali rozmowę, uśmiechając się do siebie. W pierwszych komentarzach zwraca się uwagę na serdeczny klimat przełomowego spotkania.

Raul Castro gospodarzem

Gospodarzem tego przełomowego spotkania był przywódca Kuby Raul Castro, który powitał papieża na lotnisku imienia Jose Marti. Tłumaczem podczas rozmowy był ksiądz z Litwy.

Gdy papież leciał do Hawany, na jego profilu na Twitterze pojawiły się słowa: "Dzisiaj jest dzień łaski. Spotkanie z patriarchą Cyrylem to dar Boga. Módlcie się za nas". Franciszek zatrzymał się na kilka godzin na Kubie w drodze do Meksyku, dokąd udaje się na pięć dni.

Historyczne spotkanie

Historyczne spotkanie papieża i patriarchy na wyspie to rezultat długich potajemnych rokowań między Watykanem a rosyjską Cerkwią i zarazem realizacja wcześniejszego założenia, że pierwsze takie wydarzenie powinno odbyć się na neutralnym terenie.

Franciszek dołączył do Cyryla, który od czwartku składa wizytę na Kubie. Już dwa lata temu papież Bergoglio powiedział, że jest gotów pojechać tam, gdzie będzie patriarcha moskiewski. Przez lata przypuszczano jednak, że miejscem tym będzie Europa.

Długa rozmowa i deklaracja

Jednym z tematów rozmowy miała być obrona chrześcijan na Bliskim Wschodzie oraz zwłaszcza na terenach opanowanych przez Państwo Islamskie. W kwestii tej obie strony deklarują gotowość pełnej współpracy. Poruszona miała zostać także sprawa wojny w Syrii.

Nie wiadomo, czy wśród omawianych tematów znalazła się delikatna kwestia konfliktu na Ukrainie.

Treść deklaracji podpisanej po spotkaniu, ujawniła strona rosyjska, uzgadniano niemal do ostatniej chwili. Jednak, jak się podkreśla, treść deklaracji jest mniej ważna od samej rozmowy.

W ten sposób realizuje się marzenie Jana Pawła II, którego nie zdążył też spełnić Benedykt XVI - podkreślają komentatorzy. Jak dodają, jest szansa na to, że chrześcijańska Europa zacznie oddychać dwoma płucami: zachodnim i wschodnim.

Przełom w relacjach

Dominuje przeświadczenie, że spotkanie Franciszka i Cyryla otworzy nowy rozdział po dziesięciu wiekach podziałów między katolikami i prawosławnymi.

Ale paradoksalnie jest to też, dodają watykaniści, swoista porażka Europy, bo miejscem historycznego, przełomowego spotkania jest Kuba, położona 9 tysięcy kilometrów od Starego Kontynentu. To oznacza również, zauważa się, symboliczny koniec centralnego położenia Europy w życiu Kościołów chrześcijańskich.

Po kilku godzinach pobytu w Hawanie papież wyruszy w nocy z piątku na sobotę w dalszą drogę do Meksyku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Historyczne spotkanie papieża i patriarchy

Komentarze (18)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
atletiko

Bóg zapłać Ojcze Święty Franciszku i Biskupie Cyrylu za ten piękny Gest

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   atletiko

   No i co banderowskie kacapy łyso wam

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     sceptyk1944

     Cyryl oznajmił, że rozmowa z papieżem była "pełna treści".

     Czyli tzw. mowa-trawa, bo o czym konkretnym mogą rozmawiać wodzowie pasożytniczych stad duchownych, którzy za pieniądze udają, że są pośrednikami między wiernymi a nieistniejącymi bóstwami. Nie dać im pieniędzy, a przestaną oszukiwać...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       4
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       gen zdrady
       gen zdrady

       Przecież to spotkanie, to przyklepanie przez KK aneksji Krymu i wojny na Ukrainie. Spotkanie Papieża z wysłannikiem terrorysty.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         4
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Yaspi

         Dwaj starcy robią kolejny cyrk. Na geriatrię z nimi.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           szaszapek
           szaszapek

           Ale o czym w ogóle oni mogą dyskutować, jak Kaczyński głosu nie zabrał?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             xNEMESISx
             xNEMESISx

             Ten patriarcha to ma wypasiony hełmofon, z anteną satelitarną.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               5
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Mr OK
               Mr OK

               to antenka do bezpośredniej łączności z Kremlem

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Efendi123

                 Nie rozumiem po co Franciszek spotyka się z tym współpracownikiem KGB i FSB...

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   4
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Yaspi

                   Bo Franciszek to też współpracownik.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Piotru70
                     Piotru70

                     Nie jestem specjalnie wierzący, ale w końcu to jest ta sama religia tylko inna kultura przez co są dwa różne kościoły.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       5
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       lsd
                       lsd

                       Doskonały przykład hipokryzji kościoła.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Mietek Wierusz
                         Mietek Wierusz

                         Ja się zawsze zastanawiam, po co rosyjskim patriarchom te dziwne nauszniki spadające na ramiona :) Czy to pierwowzór czapki-uszanki? Prawosławni na Bałkanach takich nie używają. Może to rzeczywiście kwestia klimatu?

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           5
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje