tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Błaszczak: pogląd Polski na działania europejskiej straży granicznej zwycięża

Błaszczak: pogląd Polski na działania europejskiej straży granicznej zwycięża
Foto: EPA/YANNIS KOLESIDIS | Video: TVN24/TVN24 Biznes i Świat Europa musi zmienić prawo azylowe - twierdzi Polska

- Zależy nam na zachowaniu strefy Schengen, ale naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polaków - powiedział Mariusz Błaszczak, który w poniedziałek uczestniczył w Amsterdamie w nieformalnym spotkaniu szefów MSW państw Unii Europejskiej. Jego tematem było funkcjonowanie strefy Schengen i ewentualne działania wobec Grecji, przez którą do Europy dotarło w 2015 roku ponad milion migrantów.

- Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że sytuacja jest zła - tak szef MSWiA skomentował rozmowy wokół działań, jakie podejmowała do tej pory w celu ochrony swoich granic Grecja. Błaszczak dodał, że szefowie MSW dyskutowali o różnych działaniach ws. kryzysu migracyjnego, ale "decyzje nie zapadły", bo było to nieformalne posiedzenie, a nie unijny szczyt.

Większość wspiera Polskę ws. straży granicznej

Mariusz Błaszczak mówił, że zdaniem polskiego rządu główny problem UE polega na funkcjonowaniu "czynników przyciągających" dla imigrantów zarobkowych w bogatych krajach Wspólnoty. Dlatego też powinno się je "wyeliminować". To one stanowią podstawę błędnej "polityki azylowej krajów Europy Zachodniej” - uznał polski minister.

- Potrzeba bardzo rozsądnej polityki migracyjnej. Póki nie zmieni się polityka azylowa państw Europy Zachodniej, presja migracyjna nie będzie mniejsza. Projekt współpracy z Turcją (podpisany w grudniu - red.) oceniam pozytywnie, ale on musi być efektywny - dodał, mówiąc o projekcie UE. Unia zdecydowała o sfinansowaniu lepszej pomocy Ankary dla uchodźców, zapewniając na tę akcję kwotę 3 mld euro w kolejnych miesiącach i latach.

Stanowisko Warszawy

Szef MSW rozmawiał też ze swoimi odpowiednikami o projekcie powołania Europejskiej Straży Granicznej (być może w ramach działającego już Frontexu - red.), która miałaby wjeżdżać na teren kraju UE nawet bez zgody władz centralnych. Jej zadaniem byłaby ochrona granic całej Wspólnoty.

Prawo i Sprawiedliwość od miesięcy było temu przeciwne i teraz to stanowisko powtórzył Błaszczak. Dodał, że w Brukseli znalazł poparcie dla stanowiska Warszawy.

-Cieszę się, że pogląd rządu polskiego mówiący o tym, że to państwo powinno zaprosić (straż), że wbrew woli państwa ta straż nie może się pojawić na jego terenie, zwycięża - powiedział Błaszczak. Dodał, że Polsce niezmiennie "zależy na zachowaniu strefy Schengen, ale naszym (rządu - red.) podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polaków".

W trakcie poniedziałkowego spotkania szefowie MSW państw UE rozmawiali o wzmocnieniu ochrony swoich i zewnętrznych granic Wspólnoty. Niemcy i Austria nie wykluczyły nawet czasowego wyłączenia Grecji ze strefy Schengen.

Oglądaj
Błaszczak: polskie stanowisko zwycięża
Wideo: TVN24/TVN24 Biznes i Świat Błaszczak: polskie stanowisko zwycięża

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
alamo905

straż która zawraca łodzie i ludzi ma sens,ale straż która ułatwia przyjazd ,to jakaś paranoja.Może od razu podstawmy promy w Turcji ,darmowe bilety,jedzenie ,nocleg,pełna kultura a co.Przecież nie pozwolimy żeby płyneli na pontonach,Ależ ta Europa zgłupiała do reszty.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje