tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Elżbieta II nie złożyła wieńca w Niedzielę Pamięci. "Znak przemian"

Elżbieta II nie złożyła wieńca w Niedzielę Pamięci. "Znak przemian"
Foto: Andy Rain/PAP/EPA | Video: Fakty TVN "Dwie minuty ciszy ku czci poległych. Wielka Brytania wspomina i spekuluje". Materiał "Faktów" TVN z 12 listopada

Brytyjska królowa Elżbieta II wzięła udział w niedzielnej uroczystości z okazji Niedzieli Pamięci przed pomnikiem Cenotaph w Londynie. Po raz pierwszy jednak od dawna nie złożyła wieńca. Na jej prośbę zastąpił ją następca tronu, książę Karol.

Historycy zaznaczyli, że choć to siódmy przypadek, gdy królowa nie złożyła wieńca, to poprzednie sześć okazji było związanych z jej ciążami oraz wizytami zagranicznymi, które uniemożliwiły jej udział w wydarzeniach. W tym roku 91-letnia monarchini zdecydowała się oglądać uroczystość z balkonu pobliskiego budynku Foreign Office, gdzie towarzyszył jej 96-letni mąż, książę Filip.

"Znak przemian"

Telewizja BBC zwróciła uwagę, że jest to "kolejnym znakiem przemian zachodzących w rodzinie królewskiej" i "uznaniem faktu, że królowa ma 91 lat". Jak dodano, to następna zmiana po tym, jak w 2015 roku uroczystość została nieco skrócona, aby ułatwić weteranom i królowej udział w obchodach.

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Niedziela Pamięci to święto obchodzone w Wielkiej Brytanii w drugą niedzielę listopada. Jest poświęcone pamięci brytyjskich żołnierzy oraz cywili, którzy brali udział w obu wojnach światowych i późniejszych konfliktach zbrojnych.

W trakcie wydarzenia składane są wieńce ze sztucznych czerwonych maków, a weterani - w tym Polacy - oraz przedstawiciele sił zbrojnych maszerują obok pomnika Cenotaph upamiętniającego ofiary konfliktów zbrojnych, wzdłuż alei Whitehall przecinającej londyńską dzielnicę rządową Westminster.

W ramach uroczystości rozbrzmiał słynny zegar Big Ben na wieży brytyjskiego parlamentu, który od rozpoczęcia remontu w sierpniu jest włączany jedynie przy wyjątkowych okazjach. Zgromadzeni uczestnicy wydarzenia, w tym weterani oraz premier Theresa May, lider opozycji Jeremy Corbyn i przedstawiciele pozostałych partii politycznych, uczcili także pamięć poległych żołnierzy dwiema minutami ciszy.

Uroczystości w całym kraju

Obchody są niezmiennie od 1946 roku transmitowane na żywo przez BBC, co czyni z nich najdłużej transmitowane wydarzenie w historii telewizji.

Podobne uroczystości odbyły się w całym kraju, m.in. w Edynburgu (z udziałem pierwszej minister Szkocji Nicoli Sturgeon) i w Enniskillen w Irlandii Północnej, gdzie wieniec złożył tamtejszy premier Leo Varadkar, upamiętniając także ofiary zamachu Tymczasowej IRA z 1987 roku, w którym zginęło 12 osób, a 63 zostały ranne.

Z powodu obaw o bezpieczeństwo zgromadzonych opóźniono podobną ceremonię w północnoirlandzkim Omagh, w związku ze znalezieniem na miejscu przez policję podejrzanego pakunku. Późnym popołudniem potwierdzono, że śledczy odkryli gotowy do detonacji improwizowany ładunek wybuchowy. W 1998 roku, w dokonanym przez Prawdziwą IRA zamachu w Omagh, zginęło 29 osób, a 220 osób zostało rannych.

Źródło: Andy Rain/PAP/EPA Książę Karol złożył wieniec przed pomnikiem Cenotaph w Londynie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
hofik2

interesujący i ciekawy tekst,

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje