tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Król ułaskawia ofiarę gwałtu

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz al Saud ułaskawił ofiarę zbiorowego gwałtu, którą wcześniej sąd skazał na 200 batów i policyjny nadzór.

Nie oznacza to jednak, że wyrok sądu był niesprawiedliwy. Jak powiedział saudyjski minister sprawiedliwości Abdullah al-Sheikh, król miał prawo do takiego gestu, jeśli leżało to w interesie publicznym.

Podobne ułaskawienia są częste podczas święta Eid al-Adha, które upamiętnia gotowość złożenia przez Abrahama swojego syna w ofierze Allahowi. Mimo to niektóre konserwatywne islamskie strony internetowe uznały, że król złamał prawo religijne po to, by zaspokoić zachodnich polityków.

Sprawa zgwałconej kobiety

Kiedy 19-letnia Arabka siedziała w samochodzie ze swoim byłym kochankiem, została napadnięta przez kilku sprawców. Wyciągnięci z wozu i zaprowadzeni w ustronne miejsce zostali zgwałceni.

Napastników schwytano i skazano na kary od dwóch do dziewięciu lat, jednak kara dosięgła również zgwałconej kobiety. Według islamskiego prawa niedopuszczalne jest, by młoda kobieta przebywała sam na sam w intymnej sytuacji z innym mężczyzną - tak jak ofiara gwałtu ze swoim przyjacielem.

Kobietę skazano więc na 90 batów, a kiedy ta złożyła apelację, podwyższono jej karę do 200 batów.

Zarówno pierwszemu jak i drugiemu wyrokowi mocno sprzeciwiały się organizacje walczące o przestrzeganie praw człowieka. Stany Zjednoczone nazwały decyzję sądu "zadziwiającą", ale nie skrytykowały saudyjskiego systemu sprawiedliwości.

jak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje