tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem"

zobacz więcej wideo »
Decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem"
 • Protest przeciwko decyzji USA w TurcjiProtest przeciwko decyzji USA w Turcji
 • Spotkanie Mogherini-NetanjahuSpotkanie Mogherini-Netanjahu
 • Aresztowanie palestyńskiego nożownikaAresztowanie palestyńskiego nożownika
 • Izraelski nalot w Strefie Gazy. Są ranniIzraelski nalot w Strefie Gazy. Są ranni
 • Świat arabski kontra Trump. Krwawe starcia w "dzień gniewu"Świat arabski kontra Trump. Krwawe starcia w "dzień gniewu"
 • Protesty w Turcji po decyzji Trumpa Protesty w Turcji po decyzji Trumpa
 • Prezydent USA uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. "Trump popełnił największy błąd"Prezydent USA uznał Jerozolimę za stolicę Izraela. "Trump popełnił największy błąd"
 • Decyzja Trumpa wywołała protesty Decyzja Trumpa wywołała protesty
 • Decyzja Donalda Trumpa wywołała protesty Decyzja Donalda Trumpa wywołała protesty
 • Donald Trump podpisał decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę IzraelaDonald Trump podpisał decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela
 • Flagi USA i Izraela na murach JerozolimyFlagi USA i Izraela na murach Jerozolimy
 • Podzielona Jerozolima - święte miasto trzech religiiPodzielona Jerozolima - święte miasto trzech religii
 • Papież: apeluję o zachowanie status quo JerozolimyPapież: apeluję o zachowanie status quo Jerozolimy
 • Turcja: status Jerozolimy to "czerwona linia" dla muzułmanówTurcja: status Jerozolimy to "czerwona linia" dla muzułmanów
 • Palestyńczycy: decyzja Trumpa może zakończyć proces pokojowyPalestyńczycy: decyzja Trumpa może zakończyć proces pokojowy
 • Waszczykowski o polityce Polski wobec JerozolimyWaszczykowski o polityce Polski wobec Jerozolimy
 • Kushner o decyzji w sprawie JerozolimyKushner o decyzji w sprawie Jerozolimy
Foto: ATEF SAFADI/PAP/EPA | Video: Reuters TV Uznanie przez Trumpa Jerozolimy za stolicę Izraela ma wielu przeciwników. Nagranie: Turcy protestują przeciwko decyzji USA

Decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela nie sprzyja uregulowaniu konfliktu bliskowschodniego - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Uznał, że prowadzi ona do rozdźwięku wśród społeczności międzynarodowej. MSZ w Moskwie oświadczyło, że decyzję Trumpa "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem".

- Sądzimy, że ta decyzja co najmniej nie sprzyja teraz jakiemuś postępowi w uregulowaniu bliskowschodnim, a wręcz przeciwnie; jak widzimy - przede wszystkim prowadzi do rozdźwięku wśród społeczności międzynarodowej - powiedział w czwartek Dmitrij Pieskow.

Podkreślił, że "dalece nie wszyscy zgadzają się ze stanowiskiem Trumpa". Przedstawiciel Kremla zauważył, że nastąpiła już ostra reakcja ze strony palestyńskiej.

- Z tego powodu nadal jesteśmy zaniepokojeni - mówił rzecznik prezydenta Władimira Putina. Ocenił, że należy "dalej szukać sposobów rozwiązania" konfliktu bliskowschodniego środkami polityczno-dyplomatycznymi, choć "sytuacja znacznie się skomplikowała".

Pieskow zapowiedział również, że problem uregulowania bliskowschodniego w kontekście decyzji Trumpa będzie tematem rozmowy telefonicznej Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w czwartek wieczorem.

Komunikat MSZ

W czwartek rosyjskie MSZ oświadczyło, że "Rosja przyjmuje z poważnym zaniepokojeniem decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela". Resort zapewnił, że uważa Jerozolimę Wschodnią za stolicę przyszłego państwa palestyńskiego.

Ministerstwo zakomunikowało, że uregulowanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego powinno zostać osiągnięte w ramach istniejących już podstaw prawnych, w tym w oparciu o te rezolucje Rady Bezpieczeństwa oraz Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które stanowią, iż o statusie Jerozolimy zadecydować mają bezpośrednie rozmowy palestyńsko-izraelskie.

"Obawę wywołuje to, że ogłoszone nowe stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie Jerozolimy grozi dodatkowym skomplikowaniem sytuacji w relacjach palestyńsko-izraelskich i całym regionie. W związku z tym wzywamy wszystkie zaangażowane strony, by okazały wstrzemięźliwość i zrezygnowały z działań grożących niebezpiecznymi i niekontrolowanymi konsekwencjami" - zaapelowało MSZ Rosji.

Oceniło, że szczególne znaczenie ma teraz kwestia zapewnienia swobodnego dostępu wszystkim wiernym do miejsc świętych w Jerozolimie.

"Pryncypialne stanowisko Rosji pozostaje bez zmian. Przewiduje ono wspieranie takiego długoterminowego uregulowania palestyńsko-izraelskiego, w ramach którego zapewnione będzie pokojowe i bezpieczne istnienie Izraela w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową, a także zrealizowane zostaną nadzieje narodu palestyńskiego na stworzenie własnego niepodległego państwa" - głosi komunikat.

Moskwa rozpatruje Jerozolimę Wschodnią jako stolicę przyszłego państwa palestyńskiego, a Jerozolimę Zachodnią - jako stolicę Państwa Izrael; będzie też wspierać proces porozumienia obu narodów - zapowiedziało MSZ.

Wzmocnienie pozycji Iranu

Ze swej strony ambasador Rosji w Izraelu Aleksandr Szein oświadczył, że rosyjska placówka dyplomatyczna może zostać przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy Wschodniej "po uregulowaniu wszystkich kwestii ostatecznego statutu terytoriów palestyńskich".

Rosja - jak zapowiedział wiceszef MSZ Giennadij Gatiłow - na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa ONZ wystąpi z krytyką decyzji USA w sprawie Jerozolimy.

Niektórzy eksperci w Moskwie oceniają, że efektem decyzji Trumpa będzie wzmocnienie na Bliskim Wschodzie pozycji Iranu, a także samej Rosji. Dyrektor Klubu Wałdajskiego Andriej Suszencow przyznaje, że chodzi o krok symboliczny, niemniej - jak zauważa - symbole na Bliskim Wschodzie odgrywają ważną rolę. Zdaniem politologa USA kontynuują obecnie politykę działań jednostronnych. Na tle takiej polityki postępowanie Rosji w trudnych konfliktach regionalnych ma charakter "bardziej umiarkowany i inkluzywny" i to właśnie jej stanowisko będzie wypadało korzystniej - powiedział Suszencow dziennikowi "RBK".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje