tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

NATO nie wzmocni sił w krajach bałtyckich

NATO nie przewiduje wzmocnienia swoich sił na Litwie, Łotwie i w Estonii - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas wizyty w Hadze.

- Nie przewidujemy wzmocnienia militarnego w krajach bałtyckich. Musimy jednak być przygotowani, że jeśli zajdzie taka potrzeba, to zwiększymy tam nasze siły, aby móc reagować jak najszybciej - powiedział Stoltenberg.

Potrzebne większe wydatki na obronność

Agencja AFP przypomina, że w obawie przed Rosją przywódcy trzech krajów bałtyckich liczyli na wzmocnienie sił NATO na ich terytorium. Szczególnie oczekiwano zwiększenia liczby żołnierzy amerykańskich oraz instalację systemu obrony powietrznej.

Stoltenberg na konferencji prasowej dodał, że każdy z krajów członkowskich powinien zadbać o zapewnienie odpowiednio wysokich wydatków na obronność. Wyjaśnił, że w 2014 roku zaledwie trzy kraje na ten cel przeznaczały 2 proc. swojego budżetu, natomiast obecnie realizuje go osiem państw. Przypomniał, że Rosja od 2000 roku trzykrotnie zwiększyła swoje wydatki na broń konwencjonalną oraz nuklearną, ale ostrzegł jednocześnie, że nie należy doprowadzać do stanu "nowej zimnej wojny".

AFP przypomina, że w zeszłym roku NATO rozmieściło w Polsce oraz krajach bałtyckich cztery wielonarodowe grupy batalionowe, natomiast Litwa otrzymała od USA elementy zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje