Kim otrzymał kolejny tytuł. Eksperci: może doprowadzić do napięć z Seulem


Do imponującej kolekcji państwowych tytułów, jakie posiada rządzący Koreą Północną Kim Dzong Un, w ostatnich dniach doszedł kolejny - "Najwyższego Przedstawiciela Całego Narodu Koreańskiego". Nowa godność może doprowadzić do napięć z Seulem - ostrzegają eksperci.

Nowy tytuł pojawił się po raz pierwszy w czwartek i piątek w relacjach północnokoreańskich mediów z dwudniowego posiedzenia wybranego w marcu fasadowego parlamentu, Najwyższego Zgromadzenia Ludowego, w Pjongjangu, i od tego czasu został przez nie wielokrotnie powtórzony.

Na posiedzeniu członek wpływowej Komisji do spraw państwowych Czoe Rjong Hae zaproponował reelekcję Kima na stanowisku przewodniczącego tego gremium, co - jak dodał - wiązałoby się z przyznaniem mu funkcji Najwyższego Przedstawiciela Całego Narodu Koreańskiego. Według mediów pozostali członkowie komisji wyrazili "pełną aprobatę".

Wszystkie twarze Kima

Jak przypomina agencja dpa, rządząca KRLD dynastia Kimów - przed Kim Dzong Unem jego ojciec Kim Dzong Il, a wcześniej dziadek Kim Ir Sen - od zawsze lubowała się w dostojnych tytułach, które w sposób symboliczny miały podkreślać ich wyjątkową rolę w rządzonym przez nich totalitarnym państwie.

Kim Dzong Il posiadał na przykład tytuł: Szacownego, Mądrego, Wyjątkowego, Niezrównanego Przywódcy, Ojca Narodu, Syna Komunistycznej Przyszłości, Wskazującego Drogę Promienia Słońca, Przywódcy Partii, Kraju i Armii, Ukochanego Ojca, Jaśniejącego Słońca XXI wieku, Wielkiego Człowieka, Który Zstąpił z Nieba, Zbawiciela czy Wielkiego Obrońcy.

"Pretensje do bycia przywódcą wszystkich Koreańczyków"

Według ekspertów w Korei Południowej nowy tytuł ma służyć dalszemu umocnieniu wpływów Kim Dzong Una w państwie. Cytowany przez dpa Ruediger Frank z Uniwersytetu Wiedeńskiego wskazał, że dotąd Pjongjang raczej wystrzegał się otwartego wyrażania roszczeń do przywództwa nad całym Półwyspem Koreańskim. Dlatego jego zdaniem "nowy tytuł może być zerwaniem z przeszłością i stanowić jednoznaczne zakwestionowanie roli Korei Południowej i jej prezydenta".

- Pretensje do bycia przywódcą wszystkich Koreańczyków jest zgodna z długoterminowym celem Kim Dzong Una, który chce doprowadzić do zjednoczenia półwyspu pod swoimi rządami - dodał Frank.

Władze w Seulu nie skomentowały dotąd nowego tytułu Kim Dzong Una.

Spotkania na szczycie

W 2018 roku Kim Dzong Un i południowokoreański prezydent Mun Dze In spotkali się trzykrotnie, w tym dwa razy w wiosce Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej między ich krajami oraz raz w Pjongjangu. Na pierwszym spotkaniu zadeklarowali gotowość do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, rezygnacji z wzajemnych aktów wrogości i pracy na rzecz porozumienia pokojowego.

Choć w deklaracji przywódców nie sprecyzowano, jakimi środkami należałoby doprowadzić do likwidacji broni atomowej na półwyspie, spotkania na szczycie przyczyniły się do znacznego ocieplenia stosunków między Koreami.

SZCZYT DWÓCH KOREI. CZYTAJ WIĘCEJ >

Autor: momo//now / Źródło: PAP