Kopacz w Chinach "zadeklarowała, że będzie pamiętać o prawach człowieka"

Wizyta Ewy Kopacz w Chinach potrwa tydzieńTVN24

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz kontynuuje wizytę w Chinach. Dziś spotka się z przewodniczącym Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych oraz wiceprezydentem Chińskiej Republiki Ludowej. W rozmowie z polskimi dziennikarzmi deklarowała, że będzie pamiętać o prawach człowieka.

Do spotkania marszałek Ewy Kopacz z jej odpowiednikiem miało dojść wczoraj, ale Chińczycy je przełożyli. Nie podali jednak powodów.

Jak relacjonował Tomasz Sajewicz z Polskiego Radia, podczas wczorajszej konferencji prasowej dla polskich mediów Kopacz powiedziała, że kwestia poszanowania praw człowieka z pewnością będzie jedym z punktów jej rozmów, gdyż w tym zakresie Polska może służyć znakomitym przykładem i pewne rozwiązania, które sprawdziły się w naszym kraju, mogą być dobrym przykładem dla Chin.

Wizyta budzi emocje

Wyjazd polskiej delegacji i ustalone na 4 czerwca rozmowy ze stroną chińską w rocznicę masakry od kilku tygodni prowokowały dyskusje w Polsce. W oficjalnym komunikacie kancelarii Sejmu nie poinformowano o jakiejkolwiek próbie rozmów o przestrzeganiu praw człowieka, czego domagali się liczni politycy w kraju.

Celem obecnej wizyty jest przede wszystkim zacieśnienie więzów gospodarczych Polski z Chinami, ale - zgodnie z zasadami strategicznego partnerstwa, które w 2011 r. podpisały oba kraje - we wzajemnych stosunkach i rozmowach na szczeblu rządowym nie wolno unikać trudnych tematów, dotyczących podstawowych zasad demokracji.

Pierwsze sukcesy

Dzięki wizycie polskie spółki będą mogły być notowane na giełdzie w Szanghaju, a chińskie na warszawskim parkiecie. Umożliwi to porozumienie Komisji Nadzoru Finansowego z chińską Komisją Regulacyjną ds. Papierów Wartościowych, które ma zostać podpisane być może jeszcze w tym roku. Innym efektem spotkania biznesmenów obu krajów jest kontynuacja współpracy w zakresie wydobycia gazu łupkowego. W ciągu najbliższych czterech tygodni delegacja chińskich biznesmenów i ekspertów odwiedzi Polskę, z czym prezes Gaz-Systemu Jan Chadam wiąże nadzieję na wsparcie dużego kapitału. Zdaniem Kopacz najważniejszym celem jest zachęcenie chińskiego biznesu do inwestycji w Polsce i włączenie kapitału drugiej gospodarki świata w nasze priorytetowe przedsięwzięcia, tzn. w inwestycje infrastrukturalne, zwłaszcza w energetyce. Według danych Narodowego Banku Polskiego napływ chińskich inwestycji bezpośrednich do Polski w 2011 r. wyniósł 96,9 mln dol., a skumulowane inwestycje z Państwa Środka w Polsce na koniec 2011 r. wyniosły 389,9 mln dol.

Duma z Polskiej historii

We wtorek polska delegacja parlamentarna z marszałek Kopacz, a także przedstawiciele Polonii wzięli udział w specjalnej uroczystości w ambasadzie RP w Pekinie, zorganizowanej dla uczczenia przypadającej 4 czerwca rocznicy pierwszych w powojennej historii Polski częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu. - Polacy w Pekinie, choć przebywają tak daleko od kraju, są symbolem nowej Polski - są dynamiczni, energiczni i przedsiębiorczy. Zachowują jednocześnie to, co jest dla Polaków szczególnie ważne, umiłowanie wolności, wierność tradycji i potrzebę więzi z rodzinnym krajem. Możemy być dumni z drogi, jaką przeszła Polska - powiedziała marszałek Kopacz cytowana w komunikacie przekazanym przez Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu.

We wtorek Kopacz odwiedziła również specjalistyczny instytut kardiologiczny Fuwai, który jest partnerem ośrodków badawczych w Europie i USA.

Autor: rf\mtom / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24