tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kto wysłał przesyłkę z bombą? Wskazują na Konspirację Komórek Ognia

Greckie ugrupowanie anarchistyczne Konspiracja Komórek Ognia "prawdopodobnie stoi" za wysłaniem materiału wybuchowego do siedziby Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Paryżu - powiedział grecki minister ds. porządku publicznego Nikos Toskas. W wyniku eksplozji została lekko ranna asystentka dyrekcji MFW.

- Francuskie władze właśnie poinformowały nas, że przesyłka była wysłana z Aten - powiedział w stacji telewizyjnej Antena Nikos Toskas.

Poinformował też, że na przesyłce umieszczono fałszywy adres nadawcy, którym jakoby miał być Nikos Kikilias, deputowany i rzecznik prasowy opozycyjnej greckiej prawicowej partii Nowa Demokracja.

Wcześniej to samo ugrupowanie przyznało się do wysłania do niemieckiego ministerstwa finansów przesyłki z mieszanką wybuchową i odbezpieczonym zapalnikiem. Przesyłka dotarła do Berlina w środę. Tam też podano fałszywy adres domniemanego nadawcy - opozycyjnego prawicowego deputowanego Adonisa Georgiadisa. Policja wykluczyła jakikolwiek związek obydwu greckich polityków z przesyłkami.

Konspiracja Komórek Ognia twierdziła, że do Berlina wysłano paczkę w ramach akcji "Nemezis" (po grecku "Sprawiedliwość"), która wymierzona jest w "system władzy".

Konspiracja Komórek Ognia

Organizacja ta pojawiła się w 2008 roku i jej kilkunastu członków odsiaduje wysokie wyroki więzienia po aresztowaniu w 2011 roku. Specjalizowała się w wysyłaniu przesyłek z materiałami wybuchowymi, które dotarły do biur przywódców europejskich - kanclerz Angeli Merkel, premiera Włoch Silvio Berlusconiego i ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Emmanuela Barroso.

Grupa pojawiła się ponownie w 2014 roku, dokonując kolejnych zamachów, w których nie było ofiar.

Prezydent Francois Hollande określił zdarzenie w MFW jako "zamach" i ogłosił w kraju przedłużenie stanu wyjątkowego "do 15 lipca".

Zarówno Niemcy, jak i MFW są przez grecką opinię publiczną obarczane odpowiedzialnością za politykę ostrego zaciskania pasa i wprowadzanie oszczędnościowych reform w kraju od czasu głębokiego kryzysu finansowego, który wybuchł w Grecji w 2010 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje