Doniesienia o wyjściu USA z Afganistanu. Chiny skoordynują działania z sojusznikiem

Media: Amerykanie wycofają połowę żołnierzy z AfganistanuDVIDSHUB | U.S. Air Force - Efren Lopez

Wysocy rangą dyplomaci Chin i Pakistanu spotkali się w Pekinie, by rozmawiać o "zmianach w sytuacji" w Afganistanie - przekazało we wtorek chińskie MSZ. Według niepotwierdzonych doniesień USA zamierzają zmniejszyć o połowę liczebność swych sił w tym kraju.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi oraz jego pakistański odpowiednik Shah Mahmood Qureshi odbyli "pogłębioną dyskusję na temat nowych zmian w sytuacji w Afganistanie i doszli do szerokiego porozumienia" - przekazało chińskie MSZ w wydanym komunikacie.

"Strony uważają, że kwestii afgańskiej nie da się rozwiązać za pomocą środków wojskowych, a jedynym realistycznym sposobem (na to) jest promowanie politycznego pojednania", a także "z zadowoleniem przyjmują różne wysiłki podejmowane przez wszystkie strony i wyrażają gotowość do utrzymywania ścisłej komunikacji oraz strategicznej koordynacji" - poinformowano.

W komunikacie nie wspomniano wprost o nieoficjalnych na razie doniesieniach na temat sił USA w Afganistanie. Na pytanie, czy spotkanie chińskich i pakistańskich dyplomatów dotyczyło tej kwestii, nie odpowiedziała też na codziennym briefingu rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying.

Chiny zastąpią USA?

Chiny, które są bliskim sojusznikiem Pakistanu, pogłębiają relacje handlowe i polityczne także z Afganistanem, a swoje rosnące wpływy w tym regionie usiłują wykorzystać, by doprowadzić do zbliżenia obu tych państw.

Wcześniej w grudniu szef chińskiej dyplomacji podczas wizyty w Kabulu zadeklarował, że jego kraj chce pomóc Afganistanowi i Pakistanowi w przezwyciężeniu wzajemnych uprzedzeń.

Pekin od dawna niepokoi się możliwymi skutkami, jakie niestabilna sytuacja w Afganistanie może mieć dla peryferyjnego regionu na zachodzie Chin, Sinciangu (Xinjiangu).

Według władz chińskich region ten jest zagrożony działaniami islamskich i separatystycznych bojówek, które starają się zaogniać konflikt pomiędzy miejscową ludnością ujgurską a Chińczykami Han, stanowiącymi większość mieszkańców Chin. W aktach przemocy na tle tego konfliktu etnicznego zginęło w ostatnich latach kilkaset osób, m.in. w serii zamachów terrorystycznych, przypisywanych ujgurskim bojownikom.

Najdłuższa wojna Amerykanów

W piątek agencja Associated Press podała, powołując się na anonimowe źródła we władzach USA, że Pentagon planuje wycofać z Afganistanu około połowy spośród 14 tys. służących tam amerykańskich żołnierzy. Reuters pisze we wtorek za przedstawicielami władz USA, że prezydent Donald Trump wydał już ustne rozkazy w sprawie wycofania stamtąd blisko siedmiu tysięcy żołnierzy. Ani Biały Dom, ani Pentagon nie potwierdziły dotąd publicznie tych informacji.

Amerykańskie wojska wylądowały w Afganistanie w listopadzie 2001 roku, w ramach operacji stanowiącej odpowiedź na zamachy terrorystyczne w USA z 11 września 2001 roku. Od tego czasu zginęło tam 2,4 tys. amerykańskich żołnierzy, a USA wydały już na tę najdłuższą w swojej historii wojnę ponad 900 mld dolarów.

USA i NATO formalnie zakończyły swoją misję bojową w tym kraju w 2014 roku, jednak na miejscu pozostały oddziały, które walczą z organizacją dżihadystyczną Państwo Islamskie i talibami, a także pomagają w tworzeniu afgańskiej armii.

Autor: mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DVIDSHUB | U.S. Air Force - Efren Lopez

Tagi:
Raporty: