tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"USA poświęcają relacje z sojusznikiem dla ambasadora, który nie wie, gdzie jego miejsce"

Nie do zaakceptowania jest to, iż Stany Zjednoczone poświęcają stosunki ze strategicznym partnerem z NATO dla swojego ambasadora - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, odnosząc się do konfliktu związanego z wstrzymaniem wydawania wiz. Erdogan obarczył winą za spór amerykańskiego dyplomatę.

- Osobą, która jest tego (konfliktu) przyczyną jest ambasador Stanów Zjednoczonych - mówił w czwartek w Ankarze turecki prezydent.

Recep Tayyip Erdogan dodał, że "nie do zaakceptowania jest to, iż Stany Zjednoczone poświęcają (relacje) ze strategicznym partnerem dla ambasadora, który nie wie, gdzie jest jego miejsce".

We wtorek Erdogan mówił, że jeśli to ambasador USA w Ankarze John Bass podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania nieimigracyjnych wiz dla Turków, Stany Zjednoczone powinny go zwolnić.

Faza "poważnego kryzysu"

Wydawanie wiz zostało wstrzymane po zatrzymaniu pracownika amerykańskiego konsulatu, Metina Topuza. Erdogan ocenił, że Stany Zjednoczone w swoim konsulacie w Stambule ukrywały podejrzanego.

Topuz, obywatel Turcji, ma być sądzony za próbę obalenia władz konstytucyjnych swego kraju. Waszyngton potępił zatrzymanie go jako bezpodstawne i źle wpływające na kontakty między sojusznikami z NATO.

Jak komentują agencje, stosunki między Ankarą a Waszyngtonem wkraczają właśnie w fazę poważnego kryzysu. Pogarszały się od dawna, zwłaszcza odkąd władze USA odmówiły wydania mieszkającego tam tureckiego duchownego islamskiego Fethullaha Gulena, uznawanego przez Ankarę za inicjatora nieudanego wojskowego zamachu stanu w Turcji w 2016 roku. Turecki rząd oskarża o związki z ruchem Gulena zatrzymanego pracownika amerykańskiego konsulatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje