tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tusk: rating S&P przesadzony i niesprawiedliwy. Duda: nie dzieje się nic nadzwyczajnego

zobacz więcej wideo »
Tusk: rating S&P przesadzony i niesprawiedliwy. 
Duda: nie dzieje się nic nadzwyczajnego
 • Tusk: rating S&P przesadzony i niesprawiedliwy. Duda: nie dzieje się nic nadzwyczajnegoTusk: rating S&P przesadzony i niesprawiedliwy. Duda: nie...
 • Szczerski: prezydent uzyskał to, na czym mu zależałoSzczerski: prezydent uzyskał to, na czym mu zależało
 • Stoltenberg: ufam, że po szczycie będzie większa obecność NATO w PolsceStoltenberg: ufam, że po szczycie będzie większa obecność NATO...
 • Stoltenberg: nie powodu, by przenosić szczyt w WarszawieStoltenberg: nie powodu, by przenosić szczyt w Warszawie
 • Prezydent Duda: trzeba prowadzić dialog z RosjąPrezydent Duda: trzeba prowadzić dialog z Rosją
 • Prezydent Duda: trzy cele szczytu NATO w WarszawiePrezydent Duda: trzy cele szczytu NATO w Warszawie
 • Mazurek: Tusk potrafi na trzeźwo ocenić sytuacjęMazurek: Tusk potrafi na trzeźwo ocenić sytuację
 • Dolniak: kłótnie niczemu nie służąDolniak: kłótnie niczemu nie służą
 • Cała konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego RE Donalda TuskaCała konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego...
 • Prezydent: ważna sprawa Ukrainy, zmiana granic – precedens Prezydent: ważna sprawa Ukrainy, zmiana granic – precedens
 • Tusk i Duda o Nord Stream 2Tusk i Duda o Nord Stream 2
 • Prezydent: źródłem problemu migracyjnego to, co dzieje się poza EuropąPrezydent: źródłem problemu migracyjnego to, co dzieje się...
 • Andrzej Duda o Nord Stream 2 Andrzej Duda o Nord Stream 2
 • Andrzej Duda o BrexicieAndrzej Duda o Brexicie
 • Andrzej Duda: w Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego Andrzej Duda: w Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego
 • Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Donaldem TuskiemPrezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Donaldem...
 • Dwie manifestacje w Brukseli. "Jesteśmy jednym narodem, jesteśmy jedną Europą"Dwie manifestacje w Brukseli. "Jesteśmy jednym narodem,...
 • Minister spraw zagranicznych o spotkaniu Duda-TuskMinister spraw zagranicznych o spotkaniu Duda-Tusk
 • Prezydent w Brukseli. Na początek spotkanie z Donaldem TuskiemPrezydent w Brukseli. Na początek spotkanie z Donaldem Tuskiem
Foto: LAURENT DUBRULE / PAP/EPA | Video: tvn24 Andrzej Duda i Donald Tusk

- Dzisiejsza rozmowa z prezydentem Dudą potwierdziła, że interes Polski i UE jest jeden. Polska nie ma wrogów w UE. Zgodziliśmy się, że mamy takie samo zadanie - powstrzymywać polityków polskich i europejskich od przesadnych opinii - mówił po spotkaniu z Andrzejem Dudą przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Donald Tusk najpierw rozmawiał z polskim prezydentem w cztery oczy, a następnie odbyły się rozmowy w szerszym gronie.

- To co służy UE, służy i Polsce. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc instytucji europejskich - mówił Tusk podczas konferencji prasowej.

- Jest rzeczą ważną, aby uniknąć przesadnych epitetów i nie wpadać w przesadne komentowanie tego, co dzieje się i w Polsce i w Europie. Tutaj mieliśmy wspólne zdanie. Warto i to jest rola dla nas obu, aby powstrzymywać polityków w Polsce i w Europie od przesadnych sformułowań i czy wzajemnej agresji czy niechęci. Nie musimy szukać wrogów w Brukseli. Polska wrogów w Europie nie ma - zaznaczał przewodniczący RE.

Tusk o obniżonym ratingu

Tusk spotkał się w poniedziałek w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą. Po spotkaniu podkreślał m.in., że takie oceny - jak ta S&P - mogą być wynikiem narracji, że Polska sytuacja jest katastrofalna.

- Taka propaganda mogła doprowadzić do tego, że ktoś w to wreszcie uwierzył. Ważne, żebyśmy my w to nie uwierzyli, ale obawiam się, że niektórzy na zewnątrz w to uwierzyli. Np. ten ostatni rating, moim zdaniem, przesadzony i niesprawiedliwy, agencji S&P. Cieszę się że pierwszymi, którzy prostowali ten obraz byli urzędnicy nowego polskiego rządu. Te miłe słowa, które powiedzieli o stanie polskiej gospodarki, były także dla mnie osobistą satysfakcją - mówił Tusk.

Były polski premier zaznaczał, że „chce sprostować formułowane tezy na temat ‚spisków’ w Brukseli przeciwko Polsce”. - W Brukseli pracuje się w dzień, a nie w nocy, a to nie sprzyja „spiskom” - komentował. Podkreślił, że w agendzie Rady Europejskiej nie ma punktu "sytuacja w Polsce".

Jak dodał Tusk, niezależnie od kwestii formalnych, nie uważa, żeby dobrym pomysłem była dyskusja na Radzie Europejskiej o sytuacji w Polsce.

- Nie przewiduję i nie mam w agendzie Rady Europejskiej ani lutowej, ani następnej, punktu "sytuacja w Polsce" (...). Traktat jest precyzyjny jeśli chodzi o tę kwestię - aby sytuacja wewnętrzna w danym kraju stała się przedmiotem pracy Rady Europejskiej, potrzebna jest albo inicjatywa Komisji (Europejskiej), albo jednej trzeciej państw członkowskich, albo Parlamentu Europejskiego.

Tusk: zawsze jest czas, by przejść na jasną stronę mocy

Zwracając się bezpośrednio do prezydenta, Tusk podkreślił, że "zdaje sobie sprawę z tego, że czasami wymogi propagandy są takie, że trzeba kogoś mocno uderzyć". - I dzisiaj jesteśmy świadkiem przesadnej debaty i w Warszawie, i w Brukseli. Ale najważniejsze dzisiaj jest to - i dedykuję to wszystkim stronom konfliktu - by nie uwierzyć we własną propagandę. Tylko żeby mówić prawdziwie o Polsce i Europie - powiedział szef Rady Europejskiej.

Donald Tusk wspominał, że przed prawie 30 laty, kiedy współpracował z Lechem Wałęsą rozmawiali o tym, że Polska musi wrócić do wspólnoty Zachodu. - Tak naprawdę rozmawialiśmy o tym, że Polska musi wrócić do tej „jasnej strony” świata i musi wyrwać się z ciemnej polityki, którą narzuciło nam obce państwo. Wiadomo było, że dotyczy to nie tylko interesów, ale także wartości, poszanowania człowieka, instytucji, że zachodni model demokracji to także ograniczenia dla władzy wykonawczej i taki pełny respekt dla pluralizmu i wielości wartości instytucji w świecie demokratycznym. Udało się przenieść z tej złej części świata politycznego do tej dobrej - komentował.

- Panie prezydencie, wiem, że pan bardzo lubi literaturę fantastyczno-naukową i kino science-fiction, obaj byliśmy na tych samych filmach też pewnie niedawno, i chcę panu powiedzieć w tym kontekście, że zawsze jest czas, by przejść na jasną stronę mocy i taka była polska historia w ostatnich dziesięcioleciach - podkreślił Tusk.

- Polska już dawno temu przeszła na dobrą stronę mocy - odpowiadał Duda.

Duda o rozmowie

Polski prezydent wskazał, że rozmowa z Donaldem Tuskiem była dłuższa niż przewidywano. Mówił, że obaj poruszyli ważne tematy.

- W Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego, toczą się spory, ale o charakterze politycznym, to nie są spory dot. np. naszej pozycji w Europie, czy podejścia do ważnych spraw wspólnych; liczę na zrozumienie u naszych partnerów europejskich - podkreślał z kolei polski prezydent.

Oglądaj
Andrzej Duda: w Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego
Wideo: tvn24 Andrzej Duda: w Polsce nie dzieje się nic nadzwyczajnego

- Polska niezależnie od tego, kto w niej rządzi, jest beneficjentem UE, jest nieodrodnym członkiem wspólnoty europejskiej; chcemy, żeby ta wspólnota trwała, ale z zachowaniem suwerenności państw narodowych - powiedział Duda.

Duda zaapelował o stonowanie dyskusji ws. Polski i rzetelny dialog oparty o rzeczywiste fakty. - Polacy oczekują, że będą szanowani, ale także rozumiemy, że do instytucji europejskich my musimy odnosić się z szacunkiem - powiedział prezydent.

- Prosiłbym i to nie tyle jest apel do przewodniczącego Tuska, (ale - red.) apel raczej do szeroko pojętego europejskiego środowiska politycznego o obiektywne spojrzenie na Polskę, bo jakieś zacietrzewienie, czy brak głębszego, obiektywnego sprawdzenia, jak rzeczywiście wygląda sytuacja, często doprowadza do eskalacji niepotrzebnych zacietrzewionych dyskusji, emocji - przekonywał Duda.

- Polska ma swoją specyfikę, nastąpiła zmiana władzy, która zawsze niesie ze sobą pewne konsekwencje, nie wszyscy się z tym zgadzają, ale zmiana władzy w demokratycznym kraju nie jest niczym nadzwyczajnym; jest dowodem na demokratyczność - oceniał.

Prezydent zaznaczył także, że Polacy są bardzo zadowoleni z faktu, że obywatel naszego kraju przewodzi Radzie Europejskiej.

Oglądaj
Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Donaldem Tuskiem
Wideo: tvn24 Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Donaldem Tuskiem

Tusk i Duda o sprawach europejskich

Tematem rozmowy Dudy z Tuskiem były także sprawy europejskie. Szef RE mówił, że  obaj mają podobne poglądy na temat strategicznych zadań Unii Europejskiej, bezpieczeństwa energetycznego UE oraz koniecznych działań w kontekście tzw. Brexitu.

- Z dużą satysfakcją odnotowałem wspólnotę poglądów na temat strategicznych zadań Unii Europejskiej i jej roli, miejsca Polski w tej strategii (...) i polskich interesów, jeśli chodzi o uczestniczenie w europejskich strategiach - mówił Tusk.

- Mamy bardzo podobne oceny (co do) potrzebnych działań w kontekście Brexitu (czyli możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - red.). W interesie UE i Polski jest, żeby Wielka Brytania pozostała członkiem Unii Europejskiej, co do tego nikt z nas nie ma wątpliwości - zaznaczył.

- Musimy wypracować sensowny kompromis, który nie naruszy fundamentalnych praw europejskich, w tym praw równościowych, nie będzie zgody na dyskryminację, mówiłem o tym od samego początku tego procesu. Będziemy szukali kompromisu, który umożliwi skuteczną kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, a równocześnie uchroni fundamentalne wartości Europy - podkreślił szef Rady Europejskiej.

Oglądaj
Andrzej Duda o Brexicie
Wideo: tvn24 Andrzej Duda o Brexicie

Tusk relacjonował, że kolejnym tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa energetycznego UE. - Polska od lat współtworzy główną strategię Europy, cieszę się, że znaleźliśmy wspólny język także w tej kwestii. Również w odniesieniu do Nord Stream 2 nasze oceny są bardzo podobne, żeby nie powiedzieć zbieżne - dodał.

- Nord Stream 2 to inwestycja nieuzasadniona od strony ekonomicznej, ma charakter polityczny; uderza w bezpieczeństwo energetyczne m.in. Polski; wierzymy, że solidarność europejska zwycięży nad partykularnym interesem - powiedział z kolei Andrzej Duda.

Oglądaj
Tusk i Duda o Nord Stream 2
Wideo: tvn24 Tusk i Duda o Nord Stream 2

- Polska strzeże ponad tysiąc kilometrów granicy UE w sposób właściwy; jesteśmy gotowi do pomocy humanitarnej dla uchodźców; źródłem problemu migracyjnego jest to, co dzieje się poza granicami Europy - mówił o kwestii uchodźców Andrzej Duda.

- Chciałbym mocno podkreślić - my rozumiemy sytuację, pamiętamy o naszej przeszłości i jesteśmy otwarci na każdego, kto będzie chciał do Polski przyjechać i kto będzie chciał w Polsce poszukiwać pomocy, a ta pomoc będzie mu należna - komentował.

Brukselska misja Dudy

Spotkanie z Donaldem Tuskiem to pierwszy punkt wizyty polskiego prezydenta w Belgii. W poniedziałek w Brukseli prezydent Duda spotka się jeszcze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a w Mons z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie generałem Philipem Breedlove’em. Ma to być zasadnicza część wizyty Dudy w Belgii.

Oglądaj
Cała konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego RE Donalda Tuska
Wideo: tvn24 Cała konferencja prezydenta Andrzeja Dudy i przewodniczącego RE Donalda Tuska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (109)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Vars
Vars

Poruszanie tematu budowy rurociągu Nord Stream 2 w taki sposób jak to zrobił PAD przed planowaną wizytą polskiego dyplomaty w Moskwie to bardzo poważny błąd.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   irekwj
   irekwj

   nic się nie stało, wina analityków. Prezydencie, zanim analitycy podali ocenę, to euro miało 4,32 / na koniec roku/. I to nie był kurs wahań, a rosnący. systematycznie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Pulpie
     Pulpie

     No, to przypudrowane, na chwilę. PiS zatacza się jak pijany, od ściany do ściany ... od kontrowersyjnych decyzji do uspokajających tłumaczeń. Nie widzę woli i chęci zmiany takiego postępowania. A to co mówią dzisiaj, zostało wymuszone zainteresowaniem EU. Nie mam wątpliwości, że czekają nas jeszcze niezliczone "atrakcje".

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Rottweiler Lowca zKomuchow
       Rottweiler Lowca zKomuchow

       Czarny poniedzialek dla Schetynowcow i Petrusow,znowu stoja na przegranej buhahahaha,widac polityka miedzynarodowa jak w UE,NATO,w RETINGACH A- ma sie dobrze.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          7
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Rottweiler Lowca zKomuchow
         Rottweiler Lowca zKomuchow

         Widac Schetynowca i Petrom nie wsmak przez takie podejscie do sprawy Polski przez Tuska liczyli ze ich poprze w ich sprawie a tu klapa.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            5
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Gama

           Nie było Dudzie wstyd, że jeszcze tak niedawno obszczekiwał Tuska. Pamięć ,ma krótką, czy nie ma wstydu.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             6
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             greg67

             Złotówka do euro w krótkim czasie straciła 10%.Bardzo złe notowania polityczne i gospodarcze na świecie i nie dzieje sie nic nadzwyczajnego?Duda jest chory czy głupi bo że mówi tak ze złej woli taki patriota nie podejrzewam.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                2
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               michael3003
               michael3003

               Popieram jak widać zupełnie inną opcję i tak pozostanie.
               Ale Duda ma rację.
               Te same słowa napisałem w poście, zaraz po ukazaniu się tego niesprawiedliwego ratingu.
               To jakiś skandal.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  3
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Igaks

                 Tusk jest wybitnie inteligentnym i rozgarnietym politykiem, czego nie mozna powiedziec o Dudzie. Jesli Duda mysli ze w PE nie wieda ze jest Marionetka i Notariuszem Kaczynskiego, ze Szydlo to podstawiona Kukla Kaczynskiego to jest w bledzie. Tusk swietnie podkreslil, ze ocena przez PiS gospodarki w Polsce przekroczyla jego wyobrazenie, bo Duda i Szydlo rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   5
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Stone69
                   Stone69

                   Banksterka reaguje na cos czego niema(Dr.Jedrzejak) ,powod,?? jak to ujal Tusk to czysta propaganda i czasami trzeba kogos uderzyc, to sie nazywa wolny rynek to jest capitalism ?? To sie niczym nie rozni od Komuny tylko zamiast wielkiego Brata ze wschodu jest Wiellki brat z zachodu.Gdyby prawda byla teoria o NBP to po rozmowie Sienkiewicz- Belka rating rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      5
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje