tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kondomy to grzech? Niech oceni spowiednik

Kondomy to grzech? 
 Niech oceni spowiednik
Foto: dominikduka.cz Prymas Czech: Są pewne sytuacje, kiedy musimy wybrać mniejsze zło

Stosowanie antykoncepcji przez wiernych powinien ocenić ich spowiednik - uznał prymas Czech i arcybiskup praski Dominik Duka. Przypomniał przy tym, że Kościół rzymskokatolicki nie pozwala na używanie prezerwatyw. Promocję kondomów jako środka zapobiegającego HIV i AIDS określił jako walkę producentów antykoncepcji o własne zyski.

W wywiadzie opublikowanym w piątek przez czeski portal informacyjny aktualne.cz. prymas Duka odniósł się do słów papieża Benedykta XVI z końca listopada ubiegłego roku, dotyczących stosowania prezerwatyw.

- To, co powiedział papież nie było novum. Są pewne sytuacje, kiedy musimy wybrać mniejsze zło. W tym przypadku wychodzimy z tego, że poprzez zastosowanie tego właśnie środka wybiera się mniejsze zło dla zdrowia. To nie jest kwestia seksualności - mówił arcybiskup Pragi.

Ideały wciąż obowiązują

Według Duki poprzez zakaz użycia prezerwatyw autorytety kościelne bronią norm ogólnych. - Ta norma jest pewną poprzeczką - tłumaczył hierarcha. - Indywidualny przypadek powinien człowiek rozsądzać ze swoim spowiednikiem, który zna wszystkie okoliczności. My tę poprzeczkę utrzymujemy, ponieważ współczesne społeczeństwo przeżywa seksualny boom i niebezpiecznie byłoby ją obniżać.

- Nie oznacza to również, że ideały nie obowiązują. To tak, jak z ostrzeżeniami na opakowaniach papierosów, że szkodzą zdrowiu. Jednak ilu duchownych, w tym także kardynałów, pali, choć o tym czytało? A piąte przykazanie? I nie możemy mu powiedzieć: kardynale, piąte przykazanie nie obowiązuje - dodał prymas Czech.

Prezerwatywy to kwestia zysku

Arcybiskup zwrócił również uwagę, że problematyka prezerwatyw, zwłaszcza w Trzecim Świecie, to też kwestia zysku. - Producenci tych środków zarabiają miliardy. Ale czy rzeczywiście mamy pewność, że za sprawą kondomów ta wirusowa epidemia nie będzie się rozszerzać? Jest to jakaś ochrona, ale nie absolutna - powiedział prymas.

Papież o antykoncepcji

Papież Benedykt XVI w listopadowym wywiadzie-rzece powiedział, że "mogą występować pojedyncze usprawiedliwione przypadki, na przykład, kiedy prezerwatywy używa prostytutka i może to stanowić pierwszy krok w kierunku moralizacji, pierwszy odruch odpowiedzialności, by rozwinąć nową świadomość faktu, że nie wszystko wolno i że nie można robić wszystkiego, na co ma się ochotę".

- Jednakże nie jest to prawdziwy sposób pokonania infekcji HIV. Naprawdę konieczna jest humanizacja seksualności - uznał papież.

jak//gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje