tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

89-letni komunistyczny oprawca skazany na 20 lat więzienia

Sąd w Bukareszcie skazał w piątek na 20 lat więzienia Alexandru Visinescu, byłego naczelnika Ramnicu Sarat, jednego z najbrutalniejszych więzień w komunistycznej Rumunii. 89-letni Visinescu został uznany za winnego zbrodni przeciwko ludzkości.

Visinescu był naczelnikiem więzienia w latach 1956-1963. W tym czasie śmierć poniosło co najmniej 14 osadzonych.

Skazanego nie było w sądzie podczas odczytywania wyroku, który nie jest ostateczny. Podsądny ma dziesięć dni na wniesienie apelacji.

"Reżim eksterminacji"

Visinescu oskarżony został o ustanowienie w Ramnicu Sarat na wschodzie Rumunii "reżimu eksterminacji". Osławione więzienie było znane ze znęcania się nad więźniami, m.in. z głodzenia ich, pozbawiania pomocy medycznej i ogrzewania, z izolowania osadzonych oraz skazywania ich na całkowite milczenie. Co najmniej 14 więźniów zmarło.

Podsądny od początku utrzymywał, że to nie on ustalał zasady więzienne i jedynie wykonywał polecenia zwierzchników. Obwiniał zwłaszcza ówczesnego sekretarza generalnego Rumuńskiej Partii Robotniczej, którym był Gheorghe Gheorghiu-Dej. W czasie procesu nigdy nie wyraził żalu ani nie poprosił ofiar o przebaczenie.

Dwa miliony prześladowanych

W Rumunii z powodów politycznych w latach 1945-1989 uwięziono ponad 600 tys. ludzi - intelektualistów, przeciwników politycznych, żołnierzy i duchownych. Całkowitą liczbę osób, które w komunistycznej Rumunii padły ofiarą prześladowań, Instytut Badania Zbrodni Komunistycznych (IICCMER) oszacował na dwa miliony. Skalę ich cierpień zaczęto ujawniać zaledwie przed kilku laty.

Visinescu jest pierwszym rumuńskim naczelnikiem więzienia, który w ciągu 25 lat po upadku w tym kraju reżimu totalitarnego stanął przed sądem za zbrodnie z czasów komunistycznych. Proces Visinescu rozpoczął się we wrześniu 2014 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje