Komorowski odsłonił Chopina w Lizbonie

Aktualizacja:

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką przebywa w Portugalii z dwudniową, oficjalną wizytą. W czwartek para prezydencka spotkała się m.in. z portugalskim prezydentem Anibalem Cavaco Silvą oraz premierem Pedro Passosem Coelho. Jednym z głównych punktów wizyty było także odsłonięcie przy jednej z głównych ulic Lizbony popiersia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. - Bardzo się cieszę, że Polska jest coraz bardziej obecna w Portugalii - podkreślił w czwartek prezydent.

- W stolicy Portugalii, w pięknym prestiżowym miejscu, przy Alei Wolności jest od dzisiaj popiersie Chopina - powiedział dziennikarzom Komorowski. Dodał, że będzie ono przypominało wielkiego Polaka i jego twórczość szczególnie tę związaną z polską walką o wolność. Podczas uroczystości polskiemu prezydentowi towarzyszył burmistrz Lizbony, Antonio Costa z małżonką.

Bardzo się cieszę, że Polska jest coraz bardziej obecna w Portugalii Bronisław Komorowski

Komorowski w czwartek po południu spotkał się także z portugalską Polonią. Odznaczył Polaków i Portugalczyków zasłużonych dla rozwoju relacji polsko-portugalskich. Uhonorował m.in. Portugalkę Marię Teresę Farię Aguilar Bacao Fernandes Swiatkiewicz, która tłumaczyła poezję Wisławy Szymborskiej, Cypriana Kamila Norwida i Witolda Gombrowicza.

Podczas oficjalnej wizyty polska para prezydencka złożyła również wieniec na grobie portugalskiego poety Luisa Vaz de Camoesa, uważanego za największego twórcę w literaturze portugalskiej.

Wspólnie o budżecie

W czwartek odbyło się również spotkanie Bronisława Komorowskiego z prezydentem Portugalii, Anibalem Cavaco Silvą. Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Polski podkreślał wspólnotę interesów obu krajów i zbieżność poglądów na unijną politykę spójności oraz budżet na lata 2014-2020. - Chcę wskazać na ewidentną wspólnotę poglądów, co do poziomu budżetu, ale i co do sposobu wydatkowania pieniędzy, z punktu widzenia państw, które muszą doganiać główny peleton krajów UE - mówił Komorowski. Jak dodał, "chcemy i oczekujemy od Unii daleko idącej solidarności w rozwiązywaniu problemów gospodarczych i zrozumienia dla potrzeby utrzymania mocnej, silnej polityki spójności".

W ocenie polskiego prezydenta Polska i Portugalia mają wspólny cel, jakim jest utrzymanie w budżecie UE środków na politykę spójności. - Walczymy i jestem przekonany, że są poważne szanse na pełny sukces - podkreślił Komorowski.

Z kolei Silva podkreślił, że oba kraje "mają cele i interesy, które są w wielu obszarach spójne". Jak dodał, polsko-portugalskie relacje gospodarcze stały się w ostatnich latach bardziej intensywne i "bardzo wiele firm portugalskich działa na rynku polskim, widząc tam możliwość rozwoju". Jak ocenił, Polska jest obecnie jedną z "najbardziej dynamicznych gospodarek UE" i "przeszła przez kryzys finansowy nie będąc dotkniętą przez recesję". - Wskaźniki wzrostu gospodarczego są godne pozazdroszczenia - uważa portugalski prezydent.

Komorowski i Silva rozmawiali również o relacjach w Unii Europejskiej, w tym o unijnym budżecie na lata 2014-2020. - Zarówno Polska, jak i Portugalia są za Europą silną, opartą na polityce spójności - mówił prezydent Portugalii. Wyraził jednocześnie nadzieję, że ten dialog będzie się umacniał, zwłaszcza w trakcie negocjacji nad nowym budżetem UE.

Bliższe spotkanie z Polską

Komorowski zaprosił także prezydenta Silvę i portugalskich kibiców na mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. - Myślę, że to może być wyjątkowa okazja na przeżycia nie tylko sportowe, ale i do bliższego poznania Polski - podkreślił polski prezydent. Za to Silva wyraził przekonanie, że "mistrzostwa, które będą organizowane przez Polskę i Ukrainę, będą olbrzymim sukcesem". Jak stwierdził, ma również nadzieję, że reprezentacja Portugalii przyczyni się do sukcesu mistrzostw.

Forum Gospodarcze i Dni Kultury Polskiej

W piątek prezydent Polski wraz z portugalskim prezydentem Anibalem Cavaco Silvą będą uczestniczyć w Polsko-Portugalskim Forum Gospodarczym. Polski prezydent będzie też rozmawiał z premierem Portugalii Pedro Passosem Coelho. Para prezydencka spotka się też z władzami portugalskiej stolicy i zwiedzi Zamek św. Jerzego, położony w jednej z najstarszych części miasta.

Ponadto para prezydencka weźmie udział w inauguracji Dni Kultury Polskiej i otwarciu wystawy "Demokracja na plakacie". Odbywające się w dniach 20-29 kwietnia dni kultury obejmują m.in.: wystawę plakatu, recital pianisty Leszka Możdżera, pokaz dziecięcego filmu polskiego, wystawę "I ciągle widzę ich twarze" oraz promocję portugalskiego wydania wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima oraz poezji Wisławy Szymborskiej.

Źródło: PAP