Komorowski i Peres o mieniu żydowskim

Aktualizacja:
 
Wymiana młodzieży powinna być nakierowana na bezpośredni kontakt rówieśnikówsxc.hu

Wymiana młodzieży i zwrot mienia żydowskiego pozostawionego w Polsce w trakcie II wojny światowej były jednymi z tematów czwartkowej rozmowy marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i prezydenta Izraela Szimona Peresa.

Komorowski i Peres spotkali się w Jerozolimie przy okazji zakończonej w czwartek w nocy trzydniowej wizyty marszałka Sejmu do Izraela.

Marszałek ocenił, że wymiana polskiej i izraelskiej młodzieży powinna być bardziej nakierowana na bezpośredni kontakt rówieśników, by młodzi Izraelczycy, którzy przyjeżdżają do Polski nie odwiedzali tylko miejsc upamiętniających Holokaust, ale więcej spotykali się z młodymi Polakami.

Co z kulturą?

Z drugiej strony - zwrócił uwagę Komorowski - z Polski jeżdżą do Izraela pielgrzymi, które odwiedzają głównie miejsca związane z początkami chrześcijaństwa, a niewiele interesują się kulturą żydowską.

Marszałek nie wykluczył, że powstaną nowe programy wymiany młodzieży, które będą bardziej nastawione właśnie na bezpośredni kontakt między młodymi Polakami i Izraelczykami.

Obecnie na Uniwersytecie w Tel Awiwie na jeden semestr studiuje m.in. kilkunastoosobowa grupa polskich studentów, zajmujących się studiami żydowskimi.

Mienie żydowskie

Jednym z tematów rozmowy była także kwestia zwrotu mienia żydowskiego pozostawionego w okresie II wojny światowej. Komorowski wyraził nadzieję, że rząd ostatecznie przygotuje ustawę rekompensacyjną, która by stanowiła podstawę do rekompensaty za utracone mienie.

W ocenie marszałka, trudny byłby faktyczny zwrot mienia, które zostało pozostawione w wyniku wojny, ale możliwe są na przykład rekompensaty w wysokości około 25 proc. wartości, wypłacane w kilku częściach.

Rozmowa też prywatna

Komorowski zaznaczył, że rozmowa z prezydentem Izraela częściowo miała charakter prywatny.

Urodzony w 1923 roku w Polsce jako Szymon Perski, Peres od 50 lat aktywnie działa w izraelskiej polityce. Był już m.in. premierem, miał kilka tek ministerialnych i wicepremiera.

W 1994 roku z Icchakiem Rabinem i Jaserem Arafatem Peres otrzymał pokojową nagrodę Nobla za porozumienia między Izraelem a Palestyńczykami, które ostatecznie doprowadziły do Porozumień z Oslo i tym samym uznania Autonomii Palestyńskiej.

Wraz z premierem Ehudem Olmertem i Arielem Szaronem w 2005 założył partię Kadima. W czerwcu 2007 roku parlament wybrał Peresa na prezydenta Izraela. Na stanowisku zastąpił Mosze Kacawa.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu