Komisja Europejska przypomniała o rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

Inwazja Niemiec na Polskę
Inwazja Niemiec na Polskę
Reuters Archive
Komisja Europejska przypomina o rocznicy paktu Ribbentrop-MołotowReuters Archive

Komisja Europejska przypomniała w środę, w przeddzień Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych, o skutkach paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki.

"Pakt ten uczynił jeden z najczarniejszych okresów w historii Europy jeszcze bardziej tragicznym. Zamordowano miliony ludzi, a pokolenia Europejczyków zostały psychicznie okaleczone" - napisali we wspólnym oświadczeniu wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans i komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova.

"Nie popełnić tych samych błędów"

Jak podkreślili, naszym obowiązkiem jest zachowanie nazwisk milionów prześladowanych i utrzymanie ich pamięci, "tym bardziej że dziś – 79 lat później – naszym wspólnym wartościom – takim jak ludzka godność, prawa podstawowe, praworządność i demokracja – ponownie zagraża ekstremistyczna, nacjonalistyczna i tworząca podziały retoryka".

"Zachowując pamięć o okrucieństwach przeszłości oraz przekazując ją kolejnym pokoleniom, chronimy się przed możliwością ich powtórzenia oraz przypominamy o znaczeniu, jakie ma obrona praw człowieka każdego Europejczyka" - napisali komisarze. "Musimy utrzymać żywą pamięć o tym, co zdarzyło się w Europie w przeszłości, aby nie popełnić tych samych błędów w przyszłości".

Pakt Ribbentrop-Mołotow

23 sierpnia 1939 roku w Moskwie przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw - minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych, Wiaczesław Mołotow - podpisali w obecności Stalina sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, zawierającym rozgraniczenie stref interesów w Europie Środkowej i Wschodniej, oznaczające faktyczny rozbiór Polski.

Podpisanie paktu doprowadziło do deportacji, tortur i wymordowania dziesiątek milionów osób z rąk przedstawicieli reżimów totalitarnych. Koniec II wojny światowej oznaczał klęskę reżimu nazistowskiego, niemniej jednak przez następne dziesięciolecia wielu Europejczyków nadal cierpiało z powodu innych reżimów totalitarnych.

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: National Archives & Records Administration