tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Różne propozycje unijnego budżetu. Jedna powiązana z praworządnością

Różne propozycje unijnego budżetu. 
Jedna powiązana z praworządnością
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS O powiązaniu budżetu z kwestią praworządności mówił w TVN24 BiS Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju (TVN24 BiS z 05.02.2018)

Komisja Europejska ma w środę przedstawić dokument opisujący różne warianty wieloletniego budżetu Unii Europejskiej, tak by unijni przywódcy mogli podjąć odpowiednie decyzje - podały źródła w Brukseli. Jedną z kwestii do rozstrzygnięcia ma być łączenie dostępu do środków finansowych z praworządnością.

Głos w tej sprawie ma zabrać szef Komisji Europejskiej, który niezwykle rzadko schodzi do dziennikarzy po cotygodniowych posiedzeniach kolegium komisarzy. Według źródła z Komisji Europejskiej, z którym rozmawiała Polska Agencja Prasowa Juncker ma zaprezentować różne warianty odnoszące się do nowych wieloletnich ram finansowych w związku z tym, że dotychczasowe kontakty KE ze stolicami nie dały odpowiedzi jak mają one wyglądać.

Komisja pokaże to na liczbach i procentach

Mające różne interesy stolice podpowiadają urzędnikom w Brukseli takie rozwiązania, które są dobre z ich punktu widzenia. Źródła unijne przyznają, że dotychczas nie da się z tych wskazówek wyciągnąć jednego wniosku i przełożyć to na propozycję nowego, wieloletniego budżetu.

Dlatego KE opierając się na swojej białej księdze dotyczącej przyszłości UE (scenariusze od ograniczenia Unii do wspólnego rynku aż do tworzenia federacji) chce pokazać jak każde z przyjętych rozwiązań, np. wspólna ochrona granic przełoży się na wydatki z kasy unijnej. - Wiemy, że będzie mniej pieniędzy w związku z Brexitem, powoduje to pytania związane z naszymi celami budżetowymi - podkreśliło źródło.

W marcu ubiegłego roku KE przedstawiła pięć scenariuszy reform UE i ułożenia współpracy w gronie 27 państw bez Wielkiej Brytanii. Większość z zaproponowanych opcji oznaczałaby znaczne cięcia w budżecie UE. Teraz Komisja chce pokazać państwom członkowskim na liczbach i procentach, jak będzie wyglądał budżet, jeśli nie będzie zmian w finansowaniu.

Przez Brexit rocznie będzie mniej  nawet 13 mld euro

KE już wcześniej zapowiedziała, że nie do uniknięcia są cięcia w bardzo ważnej dla Polski polityce spójności, pytanie jednak jak głębokie one będą i czy aby zapełnić lukę stolice zgodzą się dołożyć do wspólnej kasy nieco więcej środków.

Inną z kwestii, która ma być poruszona w dokumencie jaki zaprezentuje Juncker ma być ewentualne łączenie dostępu do funduszy z przestrzeganiem wartości UE, czy praworządności w państwach członkowskich. Koncepcji takiej przeciwstawił się podczas niedawnej wizyty w Brukseli szef MSZ Jacek Czaputowicz. Fakt, że odwołanie do praworządności znajdzie się w dokumencie, którym zajmie się nieformalny szczyt UE w przyszłym tygodniu oznacza podniesienie sprawy na najwyższy szczebel polityczny.

Według źródeł PAP Komisja Europejska przedstawi projekt przyszłych wieloletnich ram finansowych, czyli budżetu unijnego na okres po 2020 roku dokładnie 2 maja. Prace nad nim są szczególnie trudne w kontekście wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i pojawienia się wydatków na nowe cele związane m.in. z migracją i obronnością. KE szacuje, że w wyniku Brexitu w rocznych dochodach UE będzie brakowało 12-13 mld euro, natomiast nowe zadania miałyby kosztować budżet 10 mld euro każdego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje