tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Powyborczy pat we Włoszech

"Mamy zaufanie do prezydenta". Bruksela liczy na stabilny rząd we Włoszech

zobacz więcej wideo »
"Mamy zaufanie do prezydenta". 
Bruksela liczy na stabilny rząd we Włoszech
 • Włosi wybrali parlament. "Jest to, czego się spodziewaliśmy - polityczny pat."Włosi wybrali parlament. "Jest to, czego się spodziewaliśmy -...
 • Włosi zagsłosowali. Brak zdecydowanego zwycięzcyWłosi zagsłosowali. Brak zdecydowanego zwycięzcy
 • 02.03.2018 | Silvio Berlusconi twarzą kampanii włoskiej prawicy. Premierem jednak nie zostanie02.03.2018 | Silvio Berlusconi twarzą kampanii włoskiej...
 • 01.03.2018 | Partia Silvio Berlusconiego chce deportacji setek tysięcy imigrantów01.03.2018 | Partia Silvio Berlusconiego chce deportacji setek...
 • Liderzy włoskiej centroprawicy po raz pierwszy razem w czasie kampaniiLiderzy włoskiej centroprawicy po raz pierwszy razem w czasie...
Foto: Giuseppe Lami / PAP/EPA | Video: Fakty TVN Wybory we Włoszech odbyły się w niedzielę, ale wciąż nie wiadomo, kto utworzy przyszły rząd (materiał "Faktów" TVN z 5 marca)

Unia Europejska jest unią demokracji i jesteśmy z tego dumni. Włoscy wyborcy wyrazili swoją opinię. Mamy zaufanie do prezydenta Włoch, że połączy partie, które sformują stabilny rząd - oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

- Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker śledzi sytuację we Włoszech. (..) Unia Europejska jest unią demokracji i jesteśmy z tego dumni. Włoscy wyborcy wyrazili swoją opinię i chcielibyśmy powtórzyć, że mamy zaufanie do prezydenta Włoch, że połączy partie, które sformują stabilny rząd - powiedział na konferencji prasowej Margaritis Schinas.

Pytany, czy Komisja obawia się skutków tego, że wybory we Włoszech wygrały partie eurosceptyczne, Schinas odpowiedział, iż KE "lubi demokrację" i nie zamierza tego oceniać.

Szef włoskiego rządu Paolo Gentiloni przeprowadził w poniedziałek i we wtorek szereg rozmów z europejskimi przywódcami. Rozmawiał między innymi z niemiecką kanclerz i prezydentem Francji. Żadnych szczegółów jednak nie podano.

Niepewna sytuacja po wyborach

Według wstępnych danych blok sił centroprawicy w wyborach parlamentarnych we Włoszech zdobył około 36 procent głosów. Antysytemowy Ruch Pięciu Gwiazd otrzymał 32 procent poparcia.

W centroprawicowej koalicji umacnia się wynik Ligi Północnej, na którą głosowało prawie 18 procent wyborców, więcej niż na najsilniejszą dotąd w tym bloku Forza Italia Silvio Berlusconiego (14 procent). Ich sojusznik, ugrupowanie Bracia Włoch uzyskało ponad 4 procent głosów. Rządząca dotąd centrolewicowa Partia Demokratyczna ma 19 procent głosów.

Wciąż trwa oczekiwanie na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów, ale zwycięskie ugrupowania prowadzą narady na temat sytuacji po głosowaniu i szans na stworzenie rządu.

Politycy Forza Italia spotkali się w rezydencji jej lidera w Arcore koło Mediolanu. W naradzie tej - odnotowały media - uczestniczył też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który był wskazywany przez Berlusconiego jako kandydat na premiera.

Przywódca Ligi Północnej Matteo Salvini powtórzył we wtorek, że nie zrezygnuje z ubiegania się o urząd szefa rządu. Podkreślił, że hasło całej jego kampanii wyborczej brzmiało: "Salvini na premiera".

Wszystko wskazuje na to, że kluczowe w rozmowach o utworzeniu rządu przez jedno ze zwycięskich ugrupowań może się okazać stanowisko największej przegranej niedzielnych wyborów, czyli rządzącej dotąd Partii Demokratycznej.

O jej poparcie czy też zgodę na udział w koalicji zabiega Ruch Pięciu Gwiazd, który po wyborach jest pierwszym ugrupowaniem w obu izbach parlamentu.

Media zwracają uwagę, że grupa prominentnych polityków centrolewicowej partii jest skłonna rozmawiać z ruchem Beppe Grillo, mimo że w poniedziałek ustępujący ze stanowiska jej lidera Matteo Renzi ogłosił, iż jego frakcja przechodzi do opozycji.

Dzień później w reakcji na głosy niezadowolenia w szeregach coraz bardziej skłóconej partii Renzi oświadczył, że ten, kto opowiada się za stworzeniem rządu z Ruchem Pięciu Gwiazd, powinien to otwarcie powiedzieć.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Powyborczy pat we Włoszech

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje