tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wirus zika atakuje

Nie tylko Aedes aegypti? Naukowcy: wirus zika mogą przenosić też zwykłe komary

Naukowcy z Brazylii - kraju, w którym skala występowania wirusa zika osiągnęła już rozmiary katastrofy - obawiają się, że nie tylko stosunkowo rzadkie, tropikalne komary Aedes aegypti są odpowiedzialne za jego przenoszenie. Jeśli potwierdzi się hipoteza, że do zakażenia może dochodzić także za pośrednictwem "zwykłych" komarów, groźba rozprzestrzenienia się epidemii na cały świat wzrośnie dramatycznie - ostrzegają eksperci.

Jeśli nie liczyć niepotwierdzonej hipotezy, że wirus zika może być przenoszony drogą płciową, do tej pory jedynym "odpowiedzialnym" za rozprzestrzenianie się zagrożenia miał być komar z gatunku Aedes aegypti, występujący w tropikach, przenoszący również dengę i żółtą gorączkę.

Teraz jednak naukowcy z brazylijskiej fundacji Oswaldo Cruz, prowadzący prace nad wirusem, doszli do niepokojących wniosków: zika może być przenoszona także przez znacznie powszechniejsze, występujące na całym świecie, komary z rodzaju Culex (do nich zalicza się także powszechny w Polsce komar brzęczący Culex pipiens).

Naukowcy twierdzą, że potrzebują jeszcze miesiąca na weryfikację tej hipotezy.

"Trzeba będzie wysiłku wielu krajów"

Stojąca na czele ekipy badaczy Constancia Ayres powiedziała w rozmowie ze Sky News, że jeśli podejrzenia się potwierdzą, implikacje będą "ogromne". - Będzie potrzeba bardziej skoordynowanego wysiłku wielu krajów, by walczyć z wirusem - zauważyła.

Zikę wykryto w latach 40. w Afryce, ale teraz rozprzestrzenia się ona głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Podstawowe objawy zakażenia to: wysoka gorączka, wysypka, bóle mięśni i stawów oraz zaczerwienione oczy. W większości przypadków zakażenie przebiega jednak bezobjawowo, co jest wyjątkowo niebezpieczne, bo wirus zika może powodować śmiertelną gorączkę krwotoczną.

Naukowcy mają  coraz więcej dowodów na to, że istnieją związki między mikrocefalią (małogłowiem) u niemowląt a wirusem. Jako pierwsza związek ten dostrzegła dr Vanessa Van Der Linden ze szpitala Barao de Lucena w brazylijskim Recife. Zaniepokoiła się, gdy w sierpniu ubiegłego roku w ciągu jednego dnia stwierdziła w swym szpitalu trzy przypadki małogłowia, podczas gdy normalnie przytrafiało się to - jak opowiadała stacji Sky News - "może raz na trzy miesiące". - To było bardzo dziwne - dodała.

Przyznała, że w tym czasie lekarze niewiele jeszcze wiedzieli o wirusie zika i jego skutkach, uczyli się "w miarę rozwoju sytuacji".

"Muszę mówić matkom: nie, nie będzie lepiej"

- Nadal niewiele wiemy o tym wirusie - potwierdziła dr Angela Rocha ze szpitala Oswaldo Cruz w brazylijskim stanie Pernambuco. Wyliczyła ona, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy widziała ponad 300 przypadków mikrocefalii. - Matki pytają, mnie: Czy nastąpi poprawa? Czy główka mojego dziecka urośnie? A ja muszę im odpowiadać: nie, nigdy nie będzie lepiej - wyznaje.

Na wirus zika nie ma szczepionki. Amerykańscy naukowcy oświadczyli w środę, że spodziewają się, iż w ciągu dwóch lat opracują taką szczepionkę, ale na jej wprowadzenie do powszechnego użytku będzie potrzeba jeszcze dekady.

Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka. Z powodu wirusa w niektórych krajach, takich jak Kolumbia, Ekwador czy Jamajka, władze wydały nawet oficjalne zalecenia, by kobiety nie zachodziły w ciążę. W Europie w ciągu ostatnich dni przypadki występowania wirusa stwierdzono w Danii, Wielkiej Brytanii i Portugalii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wirus zika atakuje

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
faceroll

Pewnie jakiś koncern farmaceutyczny przyłożył do tego łapy aby potem wyciskać z ludzi $$$.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   blanczofia

   We Francji kazdego roku waporyzuja przeciw komarom. Czas pomyslec o tym w Polsce. Po prostu zamiast kupic bombowce amerykanskie przeznaczmy pieniadze na ochrone ludnosci.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     mund

     u nas wirus bzika zaatakował na masową skalę na jesieni i wczesną zimą zeszłego roku

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Bogi333

       Teraz pis juz nie da 500 zl, Polki nie beda chcialy zachodzic w ciaze.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje