Zbombardowane tureckie miasto, są ofiary. Co zrobi Ankara?


Pociski rakietowe spadły w niedzielę na tureckie miasto Kilis przy granicy z Syrią. Jedna osoba zginęła, ponad dwadzieścia zostało rannych - powiadomiły media. Jeszcze w sobotę rząd Turcji zapowiedział obronę tego terenu przed ustawicznymi atakami bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Źródła w służbach bezpieczeństwa twierdzą, że najpierw dwa pociski uderzyły w dwa domy w biednej dzielnicy niedaleko centrum Kilis. Potwierdzono, że rannych zostało 16 ludzi, a żołnierze odpowiedzieli ogniem w kierunku Syrii. W kilka godzin po tym incydencie "Hurriyet Daily News" poinformował na stronie internetowej, że na Kilis spadła jeszcze jedna rakieta, a telewizja CNN Turk pokazała ludzi uciekających z budynku, nad którym unosił się dym. W tym ataku, wg "Hurriyet Daily News", zginęła jedna osoba, a 10 zostało rannych.

W miejscu, gdzie spadły dwa pociski, zebrali się mieszkańcy; niektórzy domagali się ustąpienia lokalnych władz, inni wykrzykiwali hasła antyrządowe. Obecna była policja do tłumienia zamieszek. - Nie mogę spać, mój syn budzi się, bo ma koszmary senne, też nie może spać. Nie jesteśmy tu bezpieczni. Obawiamy się pozostawania w domach - powiedziała informatorowi agencji Reuters 46-letnia Ayse.

Kilis leży w pobliżu granicy z Syrią

Obietnica prezydenta

W sobotę premier Turcji Ahmet Davutoglu obiecał, że zostaną podjęte niezbędne środki w celu zapobieżenia ostrzałom rakietowym Kilis. Miasto stało się w ostatnich tygodniach celem licznych takich ostrzałów. W sobotę Davutoglu wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem odwiedzili obóz syryjskich uchodźców w prowincji Gaziantep, a później położone ok. 55 km od Kilis miasto Gaziantep. Merkel, która zaapelowała o utworzenie w Syrii stref bezpieczeństwa przy granicy z Turcją, gdzie uchodźcy mogliby znaleźć schronienie, miała wraz z Tuskiem i wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem odwiedzić Kilis w poprzedni weekend, lecz ostatecznie zmieniono czas i miejsce wizyty.

Coraz więcej ofiar

W zeszłym tygodniu w Kilis ponad 20 osób zostało rannych w ciągu trzech dni ostrzału rakietowego miasta, w którym przebywa ok. 110 tys. syryjskich uchodźców. Przedstawiciele władz utrzymują, że Turcja może zwrócić się do sojuszników z dowodzonej przez USA koalicji o intensywniejsze działania przeciwko Państwu Islamskiemu wzdłuż granicy z Syrią.

Autor: mw//gak / Źródło: PAP

Raporty: