Kolejna odsłona "spisku Gulena": zatrzymania i czystki w policji

Policyjnej akcji ciąg dalszyReuters

19 osób zatrzymano we wtorek w Turcji w ramach śledztwa, które zostało wszczęte po założeniu podsłuchów prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi i innym przedstawicielom władz. Szef państwa przeprowadził też kolejne czystki w policji.

Przedstawiciele tureckiego urzędu telekomunikacyjnego (TIB) i państwowej Rady ds. Badań Naukowych i Technologicznych Turcji (TUBITAK) zostali zatrzymani w czterech miastach, w tym w Stambule i Ankarze. Łącznie wydano nakazy aresztowania 28 osób, które są podejrzane o nielegalne podsłuchiwanie rozmów telefonicznych biznesmenów, polityków i członków islamistyczno-konserwatywnego rządu, w tym prezydenta.

To kolejne zatrzymania w tej sprawie, do których dochodzi od lipca. W ich wyniku kilkanaście osób, w tym wielu policjantów, nadal przebywa w aresztach. W piątek rozpoczął się pierwszy proces 13 podejrzanych o zainstalowanie mikrofonów w biurach Erdogana. W czasie, kiedy to się stało, był on jeszcze premierem. Zatrzymania są związane ze skandalem korupcyjnym, który wybuchł w połowie grudnia 2013 roku m.in. za sprawą podsłuchów telefonicznych. W wielu miejscach kraju przeprowadzono skoordynowane operacje policyjne. Śledztwo w sprawie korupcji na najwyższych szczeblach władzy doprowadziło do rezygnacji trzech ministrów rządu Erdogana i uderzyło w jego otoczenie polityczne oraz rodzinę. Szef rządu odpowiedział na śledztwo wymianą kadr w wymiarze sprawiedliwości i policji. Usunął ze stanowisk około 6 tys. funkcjonariuszy policji, wymienił prokuratorów, a czystki dotknęły nawet publiczne media i władze w nadzorze bankowym i telekomunikacyjnym. Nowi prokuratorzy w październiku ub.r. wycofali zarzuty korupcyjne.

"Spisek Gulena"

Erdogan przedstawiał aferę jako próbę przeprowadzenia zamachu stanu zaaranżowaną przez jego byłego współpracownika, islamskiego duchownego Fethullaha Gulena, przywódcę ruchu Hizmet, mieszkającego w USA. Otoczenie Erdogana zarzucało Gulenowi korzystanie z wpływów w policji, prokuraturze i sądownictwie, a wręcz utworzenie w Turcji "państwa w państwie". Gulen był oskarżany m.in. o próbę destabilizacji kraju przed wyborami lokalnymi oraz prezydenckimi, w których Erdogan został ostatecznie wybrany na szefa państwa. 19 grudnia ub.r. sąd w Stambule wydał nakaz aresztowania Gulena. We wtorek ogłoszono też wymianę 21 regionalnych szefów policji. Z kolei w ubiegłym tygodniu Najwyższa Rada Sędziów i Prokuratorów (HSYK) opublikowała dekret o przeniesieniu 800 sędziów.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty: