Kogo NATO chce na szefa

Aktualizacja:

Młody, zdolny, ambitny. Premier Danii Anders Fogh Rasmussen polityką zajął się bardzo wcześnie, od razu odnosił sukcesy. W walce o stanowisko szefa NATO miał poparcie najważniejszych graczy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Andersa Fogha Rasmussena popierali najważniejsi gracze NATO. Za jego kandydaturą otwarcie opowiedziała się w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel. Nieoficjalnie Duńczyka popierały też inne największe kraje NATO: USA, Wielka Brytania i Francja. Przeciw niemu od początku była jednak Turcja – i to ona w piątek zablokowała jego kandydaturę.

Najmłodszy poseł w Danii

Anders Fogh Rasmussen jest wyjątkową postacią w duńskiej polityce. Już jako młody człowiek zdecydował się na działalność publiczną i szybko odniósł sukces.

Jedynym sondażem, w którym Rasmussen przegrywa, jest ankieta "z kim najchętniej napiłbyś się piwa" Rafał Woś, "Dziennik"

- Był najmłodszym posłem w historii Danii, miał 21 lat kiedy został parlamentarzystą – opowiada w TVN24 Jacek Mojkowski z tygodnika "Forum".

Szef rządu bez konkurencji

Rasmussen jest premierem 6-milionowej Danii od ośmiu lat, a na krajowej scenie politycznej nie ma godnego siebie rywala.

– Jedynym sondażem, w którym Rasmussem przegrywa, jest ankieta "z kim najchętniej napiłbyś się piwa" – żartobliwie komentuje Rafał Woś z "Dziennika".

Premier Danii ma za to opinię sprawnego menedżera. Podczas swojej kariery zmienił poglądy polityczne z ultraliberalnych na centrowe. Znany jest z umiejętności zawierania kompromisów.

Turcja nie chce przebaczyć

Turcja, która zablokowała kandydaturę Rasmussena, do tej pory nie chce mu przebaczyć, że nie przeprosił za opublikowanie karykatur Mahometa w duńskiej prasie. Trzy lata temu z powodu tych satyrycznych rysunków w świecie muzułmańskim wybuchły zamieszki.

Rasmussen jednak przepraszać nie zamierza: – Rząd Danii nie będzie przepraszał w imieniu wolnej i niezależnej gazety, która już zresztą przeprosiła – mówił.

Władze Turcji pozostają nieprzejednane, mówią, że kandydatura premiera Danii wzbudzi gniew muzułmanów. – Jeśli ktoś nie bronił pokoju w przeszłości, to czy będzie to robił w przeszłości? To pytanie sprawie, że patrzę na kandydaturę Ramussena negatywnie – oświadczył premier Turcji, Recep Tayyip Erdogan.

Źródło: tvn24