tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zmarł Kofi Annan

Zmarł Kofi Annan
Foto: Shutterstock Kofi Annan miał 80 lat

Były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Kofi Annan nie żyje. Pochodzący z Ghany polityk i działacz społeczny miał 80 lat.

Kofi Annan, polityk z Ghany, zmarł w szpitalu w Bernie, w Szwajcarii we wczesnych godzinach porannych  - podała agencja Reutera, powołując się na dwóch współpracowników laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

Pochodzący z Ghany polityk był pierwszym czarnoskórym Afrykańczykiem, który objął najważniejsze stanowisko w światowej dyplomacji. Na czele ONZ stał w latach 1997-2006.

Ponad pół wieku pracy na rzecz pokoju

W pracę na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych zaangażowany był od 1962 roku. W latach 90. najpierw był asystentem sekretarza generalnego ds. operacji pokojowych, następnie zastępcą sekretarza generalnego ONZ.

Po podpisaniu porozumienia pokojowego w Dayton, które kończyło wojnę w Bośni w 1995 roku, został specjalnym wysłannikiem ONZ do Jugosławii, gdzie nadzorował wycofywanie Sił Ochronnych ONZ i zastępowanie ich siłami NATO.

1 stycznia 1997 roku rozpoczął swoją pierwszą kadencję sekretarza generalnego ONZ, która w w 2001 roku została odnowiona na kolejne pięć lat.

Pokojowa Nagroda Nobla

W 2001 roku Komitet Noblowski zdecydował, że Pokojowa Nagroda Nobla zostanie podzielona pomiędzy ONZ jako organizację i Annana - jej szefa.

Komitet docenił wprowadzone przez sekretarza generalnego reformy ONZ, przez co priorytetem organizacji stała się obrona praw człowieka. Annan został doceniony również za wkład w walce z wirusem HIV w Afryce oraz działania przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi.

Dalsze działania na rzecz pokoju

Po odejściu z ONZ, w 2007 roku założył niezależną fundację - Kofi Annan Foundation, która promowała lepsze zarządzanie globalne na rzecz pokoju na świecie. Annan często proszony był przez międzynarodowe organizacje o mediację w kryzysowych sytuacjach. Był specjalnym wysłannikiem m.in. w Burkinie Faso, Kenii, Myanmarze czy Kolumbii.

W 2012 roku został wyznaczony przez ONZ i Ligę Arabską na specjalnego wysłannika do Syrii. Jego zadaniem było opracowanie planu pokojowego oraz doprowadzenia do rozmów pomiędzy reżimem Baszara al-Asada a rebeliantami.

Po ponad pięciu miesiącach działań Annan zrezygnował z mediacji. Swoją rezygnację tłumaczył brakiem postawy, wskazującej na chęć wypracowania kompromisu zarówno ze strony al-Asada, jak i rebeliantów, a także impasem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, który blokował pokojowe rozwiązanie wojny w Syrii.

Sześć lat później w Syrii wciąż trwa wojna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje