tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kim są żołnierze na Krymie? To elita wojska

Umundurowani i uzbrojeni żołnierze okupujący Krym formalnie są "niezidentyfikowani". Nie noszą dystynkcji państwowych, nikt nie ma jednak wątpliwości, że to Rosjanie i w dodatku elita rosyjskiego wojska. Stąd nowoczesny wygląd, zdecydowanie odbiegający od stereotypowego obrazu rosyjskiego żołnierza.

"Niezidentyfikowani", ale w pełni umundurowani i ciężko uzbrojeni mężczyźni pojawili się na Krymie w nocy z czwartku na piątek. Najpierw zajęli główne lotniska w Sewastopolu i Symferopolu. W kolejnych dniach rozlali się po całym Krymie i wsparci przez pojazdy opancerzone rozpoczęli rozbrajanie lub obleganie ukraińskich baz wojskowych.

Interwencja pod przykrywką

Rosja z początku formalnie nie przyznawała się do tych oddziałów. Moskwa starała się zachować pozory, iż to oddolna i spontaniczna inicjatywa mieszkańców Krymu, którzy chwycili za broń, aby bronić się przed "faszystami" z Majdanu. W weekend rosyjskie władze były jednak zmuszone półgębkiem przyznać, że to siły zbrojne Rosji wkroczyły na Krym.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w piątek i przedstawiciele samozwańczych władz Krymu w niedzielę, oznajmili, że to żołnierze Floty Czarnomorskiej chronią "najważniejsze obiekty na półwyspie".

Utrzymywanie szytej grubymi nićmi iluzji "niezidentyfikowanych" żołnierzy było niemożliwe wobec wielu dowodów wskazujących na to, że Krym najechały jedne z najlepszych jednostek w dyspozycji Kremla. Główne dowody to liczne zdjęcia, nagrania i nieoficjalne rozmowy z interwentami.

Sytuacja na Krymie

Relatywnie biedna piechota morska

Przyznanie się Rosjan nie oddaje jednak całości obrazu sytuacji. Z przekazów z Krymu wynika, że w akcji opanowania półwyspu rzeczywiście biorą udział oddziały piechoty morskiej przyporządkowane Flocie Czarnomorskiej. To ci żołnierze, którzy jeżdżą kołowymi transporterami opancerzonymi BTR-80.

Jako jedyni mają wyraźne oznaki przynależności państwowej. Na ich pojazdach są naniesione rosyjskie flagi i oznaczenia piechoty morskiej. Nie można ich pomylić z ukraińskimi oddziałami stacjonującymi na Krymie, bowiem ich BTR-80 mają wyraźnie odmienny niebieski kamuflaż.

Oddziały piechoty morskiej mają najgorsze i najstarsze wyposażenie, spośród wszystkich interwentów. Pomimo tego jest to i tak lepszy poziom niż przeciętny w rosyjskim wojsku. Oddziały Floty Czarnomorskiej są bowiem stosunkowo dobrze traktowane z racji na frontowy i reprezentacyjny charakter.

Desant spod Pskowa

Pozostali interwenci wyglądają zdecydowanie bardziej nietypowo. Żołnierze - najczęściej pojawiający się na zdjęciach i nagraniach - którzy zostali rozmieszczeni w miastach i wokół jednostek ukraińskich, mają nowocześnie wyglądające umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie. Wszyscy wyglądają bardzo podobnie, co po dwóch dekadach zmian i chaosu w rosyjskim wojsku nie jest standardem.

Najprawdopodobniej są to żołnierze z Gwardyjskiej 76. Dywizji Powietrznodesantowej z Pskowa, czyli elity rosyjskiego regularnego wojska. Jak podają ukraińskie media, w rozmowach z dziennikarzami przyznali się do tego sami żołnierze. Rosyjscy miłośnicy militariów twierdzą na forach internetowych, że koszary jednostki na obrzeżach Pskowa są "prawie wymarłe", choć na pewno na Krym nie przerzucono całej jednostki, a jedynie jej część.

Wojska powietrznodesantowe są od czasów ZSRR traktowane jak elita. Służą w nich najsprawniejsi żołnierze, którzy dostają najnowszy sprzęt. Ich zadaniem jest bycie na przedzie operacji rosyjskich sił zbrojnych. 76. Dywizja brała między innymi udział w wojnie w Gruzji w 2008 roku. To najprawdopodobniej elementy tej jednostki przyleciały na Krym w piątek i sobotę na pokładach kilkunastu ciężkich transportowców Ił-76. Tego rodzaju operacje wojska powietrznodesantowe często ćwiczą.

Elita sił regularnych

Widoczni na zdjęciach żołnierze mają mundury najnowszego kroju, choć wzór kamuflażu wywodzi się jeszcze z ZSRR i nazywa się "Digital Flora". Poza umundurowaniem "spod igły", od standardowego obrazu rosyjskiego wojskowego odróżniają ich także kewlarowe hełmy nowego wzoru, zamiast stalowych "garnków". Mają też nowe oprzyrządowanie taktyczne, czyli zestaw szelek i pasów z przytroczonymi różnymi kieszeniami.

Ich uzbrojenie to głównie karabinki AK-74M, czyli zmodyfikowana wersja podstawowego uzbrojenia rosyjskiego piechura. Wielu żołnierzy ma zamontowane na nich nowoczesne celowniki optyczne, zdecydowanie niebędące standardem w siłach zbrojnych Rosji. Na zdjęciach niektórzy mają też karabiny wyborowe SWDS, czyli specjalnie zmodyfikowaną dla wojsk powietrznodesantowych wersję popularnego karabinu snajperskiego SWD.


Kolejnym symbolem elitarności oddziałów okupujących Krym są wozy terenowe GAZ-2975 Tigr. To najnowocześniejsze pojazdy tego rodzaju w rosyjskim wojsku. Wyprodukowano ich dotychczas maksymalnie kilkaset i przydzielane są do wybranych jednostek. Na Krymie formalnie mają należeć do piechoty morskiej, ale jest to prawdopodobnie wybieg mający maskować obecność wojsk powietrznodesantowych. Oddziały Floty Czarnomorskiej mogą bowiem utrzymywać na półwyspie pojazdy opancerzone.

"Specjalsi" rodem z GRU?

Ostatnim elementem układanki obrazującej skład wojsk interwencyjnych są siły specjalne. Żadna operacja tego rodzaju nie może się bez nich obyć. Tak też jest tym razem. Nie wiadomo dokładnie, jakie oddziały specjalne znalazły się na Krymie, ale najbardziej prawdopodobny jest udział żołnierzy podległych GRU, czyli służbie wywiadu wojskowego. Poza prowadzeniem działalności szpiegowskiej GRU posiada zbrojne ramię w postaci własnych oddziałów Specnazu. Rzekomo to elita elity rosyjskich komandosów.

Reporterzy uwiecznili wielu pozornie "nieporządnych" żołnierzy ubranych w mieszankę różnych rodzajów mundurów, nietypowego wyposażenia i z np. starymi karabinkami AKM, czyli zmodyfikowanymi tradycyjnymi AK-47. Teoretycznie to oni najbardziej przypominają lokalne bojówki, choć praktycznie wszyscy mają zasłonięte twarze.W rzeczywistości karabinki AKM są wykorzystywane przez rosyjskich komandosów, ponieważ strzelają silną amunicją kalibru 7,62 milimetra, zdolną np. przebić grubszą ścianę lub kamizelkę kuloodporną, niż strzelające amunicją 5,45 mm AK-74 i pokrewne. Sprawdzają się więc lepiej w walce na krótkich dystansach. Ponad to wszędzie łatwo o amunicję do nich i pomagają upozorować się na "milicję".

Dodatkowo na niektórych zdjęciach z Krymu widać także żołnierzy uzbrojonych w wytłumione karabiny wyborowe WSS Wintoriez. Tego rodzaju uzbrojenie jest przydzielane oddziałom komandosów. Podobnie z widocznymi na niektórych nagraniach granatnikami GM-94. To również uzbrojenie przydzielanie wyłącznie jednostkom elitarnym.Pozorny bałagan w umundurowaniu jest natomiast znakiem rozpoznawczym wielu oddziałów specjalnych. Komandosi mają często dużą swobodę w doborze swojego wyposażenia i dostają na indywidualne zakupy specjalne fundusze.

Kryzys na Ukrainie »

Oglądaj
Kryzys na Ukrainie
 • We wschodniej Ukrainie trwa konfliktWe wschodniej Ukrainie trwa konflikt
 • Zastrzelono żonę rzekomego zamachowca na PutinaZastrzelono żonę rzekomego zamachowca na Putina
 • Samochód eksplodował w czasie jazdy w KijowieSamochód eksplodował w czasie jazdy w Kijowie
 • Na wschodzie bez zmianNa wschodzie bez zmian
 • Pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu okupowanego przez rebeliantów DonieckaPozycje wojsk ukraińskich w pobliżu okupowanego przez...
 • Rosyjskie media komentują konflikt w DonbasieRosyjskie media komentują konflikt w Donbasie
 • "Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku""Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"
 • Zdaniem ekspertów, posłowie zadeklarowali łącznie ponad 12 mld hrywienZdaniem ekspertów, posłowie zadeklarowali łącznie ponad 12 mld...
 • Demonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira PutinaDemonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira Putina
 • "Kreml mógł się przestraszyć własnej metody: zielonych ludzików""Kreml mógł się przestraszyć własnej metody: zielonych ludzików"
 • Czy młodzi chcą pomóc Ukrainie?Czy młodzi chcą pomóc Ukrainie?
 • Balcerowicz: Putin może się przeliczyćBalcerowicz: Putin może się przeliczyć
 • Zamieszki w Odessie z 2 maja 2014 rokuZamieszki w Odessie z 2 maja 2014 roku
 • Leszek Balcerowicz o doradzaniu w KijowieLeszek Balcerowicz o doradzaniu w Kijowie
 • Polityczny ferment na Ukrainie to to, na co czeka Władimir Putin - mówił Jan PiekłoPolityczny ferment na Ukrainie to to, na co czeka Władimir...
 • Jan Piekło o Ukrainie i Rosji w "Faktach z zagranicy"Jan Piekło o Ukrainie i Rosji w "Faktach z zagranicy"
 • Arsenij Jaceniuk - niechciany premier UkrainyArsenij Jaceniuk - niechciany premier Ukrainy
 • Władze w Kijowie oskarżają Rosję o wspieranie rebeliantów Władze w Kijowie oskarżają Rosję o wspieranie rebeliantów
 • Telefon z Kijowa? Balcerowicz: no commentTelefon z Kijowa? Balcerowicz: no comment
 • Andrij Deszczycia o sytuacji na UkrainieAndrij Deszczycia o sytuacji na Ukrainie
Wideo: Reuters TV We wschodniej Ukrainie trwa konflikt

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Rosyjska aneksja Krymu

Komentarze (26)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
lesia ukrainka

A na ruskim portalu Vkontakcie (ruski facebook) jeden z takich żołnierzy wysłanych na Krym napisał, że jedzie na urlop. Niech Bóg sprawi, aby z tego urlopu nie powrócił. Ciągle im mało, może kiedyś się udławi ta Rosja. Przecież to ich bohater ALeksandr Niewski kiedyś powiedział: "Kto mieczem wojuje od niego zginie" To może teraz ten rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Przemek112

   NO WŁAŚNIE usa JUŻ ZDYCHA!.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Przemek112

     NATO I USA OD DAWNA MIECZEM WOJUJĄ!.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       qwerty_2014

       Cały polityczny świat nie ma pojęcia co zrobić (lub co gorsza wiedzą, co robią - czyli nic). Prosty przykład - "niewojskowe grupy samoobrony".

       Jeśli prawdą jest co powiedział Putin (i nie są to wojska rosyjskie - oczywiście pomijam rzucający się w oczy sposób poruszania się tych ludzi, jak trzymają broń oraz ich wyposażenie) rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         zuza_morgan

         na Krymie są turyści w dobrze podrobionych mundurach i plastikowej broni - przeeeecieeeż to wiiidać z daaaleka. W ogóle nie rozumiem dlaczego wszyscy maja problem z rozszyfrowaniem tych TURYSTÓW.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           żelazna logika
           żelazna logika

           jeśli tak wygląda elita aż strach oglądać resztę jak się tak prezentują to podobnie jest z moralem

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             zoom40

             proponuję żeby Polscy parlamentarzyści uchwalili możliwość interwencji Wojska Polskiego na Białorusi i w Rosji w obronie naszych rodaków tam żyjących

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               militaro

               Wg osób będących w temacie armia rosyjska to obecnie druga armia świata. Stereotypy nie maja znaczenia.
               To już nie ruski sołdat w walonkach i waciaku..

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 bulgar

                 szok jakie te ruskie madre !!! sciagneli rejestacje z samochodow i emblematy z mundurow !!! ale oszukali swiat i opinie publiczna szok !!! a moze to amerykanie? albo japonia? sam juz nie wiem ? a moze slowacja ??? nieee to nie rosja czesi tez maja kamazy ? zglupialem naprawde

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   tedy53

                   Ponieważ kraje Europy i ameryki popisywały wspólne działania antyterrorystyczne to powinni tych żołnierzy - terrorystów w maskach wystrzelać albo dla niepoznaki pojmać i osadzić w specjalnych obozach.
                   Tak jak ludzie na Krymie mają wyprane mózgi przez komunę to nie ma nigdzie. Oczywiście .nie wszyscy ale większość. Znam to autopsji. rozwiń

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Przemek112

                     W Libii, CZY OBECNIE W Syrii RÓWNIEŻ?. TAM PODOBNIE DZIAŁALI I DZIAŁAJĄ JANKESI I ŻYDKI !~.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       jakub_baran

                       Moj pomysł na wykurzenie rusków to: Przebrać GROM w ciuchy cywilne i reszta planu to niech on sobie wymyślą, bo nie mam pomysłu.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         objektywny
                         objektywny

                         Ci zolnierze, to sa jelita Radoslawa Sikorskiego !!!.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            2
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje