tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

John McCain nie żyje

McCain krytykuje bogatych za unikanie służby. "Huffington Post": to aluzja do Trumpa

McCain krytykuje bogatych za unikanie służby. 
"Huffington Post": to aluzja do Trumpa
Foto: Shutterstock Senator McCain nasila krytykę działań Białego Domu. Nagranie archiwalne

Republikański senator wydaje się nasilać swój krytycyzm względem prezydenta Donalda Trumpa - w ocenił portal gazety "Huffington Post", komentując udzielony tego dnia przez Johna McCaina wywiad. Polityk uznał w nim za "złe" unikanie służby wojskowej przez bogatych Amerykanów. Przywołał wojnę w Wietnamie.

- Jednym z aspektów tamtego konfliktu (w Wietnamie - red.), którego, swoją drogą, nigdy nie zniosę, jest to, że rekrutowaliśmy najbiedniejszych (obywateli - red.) Ameryki, a najbogatsi znajdowali lekarza, który stwierdzi u nich narośle kostne - powiedział McCain w telewizyjnym wywiadzie.

- To jest złe. To jest złe. Jeśli będziemy wzywać do służby wszystkich Amerykanów, to wszyscy Amerykanie powinni służyć - dodał.

Narośle kostne Trumpa

Jak zauważa "Huffington Post", choć wypowiedź ta nie odnosiła się wprost do Donalda Trumpa, prezydent USA jest powszechnie znany z pięciokrotnego otrzymania odroczenia ze służby wojskowej podczas wojny w Wietnamie: czterech ze względu na edukację, a piątego z powodu stwierdzonych narośli kostnych w piętach.

W sierpniu 2016 roku, w rozmowie z gazetą "New York Times" Trump przyznał jednak, że narośle te były "tymczasowe", "niewielkie" i z czasem "wyleczyły się".

Senator McCain służył natomiast w Wietnamie jako pilot marynarki wojennej. W 1967 r. został zestrzelony nad Hanoi i przez ponad pięć lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Zyskał wielki szacunek dzięki temu, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania.

W czasie kampanii prezydenckiej Donald Trump umniejszał osiągnięcia senatora twierdząc, że McCain nie był "bohaterem wojennym". - Lubię ludzi, którzy nie dali się schwytać - stwierdził wtedy.

"Bardzo złe" rokowania senatora

John McCain, jak podkreśla gazeta, w ostatnich miesiącach nasilił swoją krytykę wobec działań Białego Domu, a także członków jego Partii Republikańskiej.

W lipcu 80-letni McCain przeszedł operację w związku z guzem mózgu, który okazał się glejakiem wielopostaciowym. Ten sam rodzaj nowotworu zabił w 2009 roku senatora Edwarda M. Kennedy'ego. McCain przyznał w jednym z wywiadów, lekarze mówią, iż jego rokowania są "bardzo złe".

Senator dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

John McCain nie żyje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje