tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Macron apeluje do władz Izraela. "Dać szansę pokojowi"

Macron apeluje do władz Izraela. "Dać szansę pokojowi"
Foto: PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER / POOL Prezydent Francji Emmanuelle Macron spotkał się w Paryżu z szefem izraelskiego rządu Benjaminem Netanjahu. Rozmowa dotyczyła decyzji USA o stolicy Izraela

Prezydent Francji Emmanuel Macron w niedzielę skrytykował decyzję USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i zaapelował do izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu o gesty dobrej woli wobec ludności palestyńskiej.

Na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu z Netanjahu Macron "stanowczo i jednoznacznie" potępił wszelkiego rodzaju ataki na Izrael w ostatnim czasie, wskazał jednak, że "Stany Zjednoczone jednostronnie uznały coś, co jest niezgodne z prawem międzynarodowym".

Francuski prezydent zaapelował o pokój na Bliskim Wschodzie oraz wezwał Netanjahu do okazania gestów dobrej woli wobec Palestyńczyków, by "dać szansę pokojowi". Jako przykład takiego gestu wskazał zamrożenie żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terytoriach.

Macron zadeklarował, że chce poczekać na ewentualną mediację USA w konflikcie izraelsko-palestyńskim w najbliższych tygodniach i miesiącach. Podkreślił, że poprze tylko taką inicjatywę, która będzie do przyjęcia dla Izraelczyków, Palestyńczyków i innych stron konfliktu w regionie.

"Jeśli chce pokoju, musi negocjować"

Z kolei szef izraelskiego rządu ocenił, że ze strony USA widać "poważne wysiłki" na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

- Powinniśmy dać szansę pokojowi poprzez powrót do prawdy historycznej i umożliwienie nowych negocjacji, nowych inicjatyw - dodał Netanjahu.

- Jerozolima jest stolicą Izraela i im szybciej Palestyńczycy przyjmą do wiadomość tę rzeczywistość, tym szybciej zaczniemy się poruszać w kierunku pokoju - podkreślił premier. Jak dodał, zaproponował prezydentowi Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi powrót do stołu negocjacyjnego. - Jeśli chce pokoju, musi przyjść i negocjować - oświadczył.

Wspólnota międzynarodowa wbrew decyzji USA

W środę amerykański prezydent Donald Trump poinformował, że jego kraj uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela, oraz że nakazał przygotowanie przeniesienia tam ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu.

Wspólnota międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela. Państwo żydowskie kontroluje to miasto od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajęło zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje