tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Japonia przystąpi do współpracy cybernetycznej NATO

zobacz więcej wideo »
Japonia przystąpi do współpracy cybernetycznej NATO
Foto: TOMS KALNINS / PAP/EPA/ | Video: Reuters TV Schinzo Abe złożył oficjalną wizytę w Talinie

Premierzy Estonii Juri Ratas oraz Japonii Shinzo Abe, który złożył oficjalną wizytę w Tallinie, potwierdzili, że Japonia przystąpi do natowskiego Centrum Doskonalenia Cyberobrony z siedzibą w Tallinie – poinformowała w sobotę estońska telewizja ERR.

Rozmowy premierów odbyły się w piątek wieczorem. Jak podaje AP, poświęcone były przede wszystkim cyberbezpieczeństwu oraz kwestiom związanym z technologiami informacyjnymi.

Kluczowy partner NATO

Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinie (NATO Cooperative Cyber Defense Center of Excellence - CCD COE) podało, że z zadowoleniem przyjmuje decyzję Japonii o przystąpieniu do współpracy partnerskiej.

"Pozwoli to na wzmocnienie podstawy naukowej oraz zasięgu centrum, które obecnie skupia 20 państw” - podkreślono w komunikacie.

Dyrektor Centrum Merle Maigre przypomniała, że "Japonia jest jednym z kluczowych partnerów NATO poza regionem euroatlantyckim, a także światowym liderem w dziedzinie technologii i bezpieczeństwa cybernetycznego". Dodała, że centrum jest otwarte na współpracę z krajami, które nie są członkami sojuszu północnoatlantyckiego.

Według Maigre przystąpienie Japonii do Centrum sprawi, że również inne kraje, wyznające podobne wartości uznają, że praktyczna współpraca w dziedzinie cyberobrony jest ważna.

Japonia zagrożona cyberatakami

Jak przypomina agencja AP, Tokio jest coraz bardziej zaniepokojone potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi ze strony Korei Północnej oraz Chin i chce skorzystać z doświadczeń Estonii, w której wiele instytucji państwowych oraz firm prywatnych padło ofiarą cyberataków w 2007 roku.

CCDCOE ma status międzynarodowej organizacji wojskowej akredytowanej przy NATO. Powołane w 2008 roku Centrum zajmuje się na badaniami, szkoleniami, wymianą informacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także zastosowaniem prawa międzynarodowego do operacji cybernetycznych.

Do Centrum należą: Belgia, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i USA; jego partnerami są też kraje nienależące do NATO: Austria, Finlandia i Szwecja. W 2017 roku Norwegia poinformowała, że również przystąpi do współpracy. W 2018 roku Centrum będzie obchodzić 10-lecie działalności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje