tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Śmiertelne i nieuchronne zagrożenie". Japonia ostrzega przed Koreą Płn. i Chinami

Rozwój północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego stanowi "śmiertelne i nieuchronne" zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa - oceniają władze Japonii w dorocznym raporcie. Zwrócono w nim też uwagę na niebezpieczne działania Chin.

Tegoroczny dokument liczy 484 strony, a jego treść została we wtorek zaakceptowana przez rząd premiera Shinzo Abego. Associated Press przypomina, że władze Japonii dążą do zwiększenia militarnej roli swego kraju na arenie międzynarodowej.

"Nieuchronne zagrożenie dla Japonii"

W raporcie zwrócono uwagę na postęp, który miał się ostatnio dokonać w programach zbrojeniowych Korei Północnej. Świadczyć o tym mają testy z bronią nuklearną. Tokio obawia się też, że Pjongjang osiągnął zdolność miniaturyzacji ładunków atomowych, co pozwoli umieszczać głowice nuklearne na pociskach rakietowych.

"Aktywność wojskowa Korei Północnej powoduje wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim i stała się śmiertelnym i nieuchronnym zagrożeniem nie tylko dla Japonii, ale także dla bezpieczeństwa w regionie" - podkreślono w dokumencie. Japonia obawia się, że komunistyczny reżim może dysponować pociskami rakietowymi o zasięgu 10 tys. km - pisze agencja AP.

W styczniu Korea Północna przeprowadziła czwarty test z bronią nuklearną, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ odpowiedziała rezolucją zaostrzającą sankcje na Pjongjang. Według południowokoreańskich władz i ekspertów Korea Północna jest gotowa, aby przeprowadzić kolejny test nuklearny.

Spór terytorialny z Chinami

W japońskim raporcie zwrócono też uwagę na agresywne działania Chin na Morzu Południowochińskim. Tokio zaapelowało do Pekinu o uznanie niedawnego wyroku międzynarodowego trybunału, który orzekł na niekorzyść Chin w sprawie tego akwenu. 12 lipca Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze w ramach rozpatrywania pozwu złożonego przez Filipiny uznał za bezzasadne roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej.

Według władz Japonii niektóre działania Chin na morzach regionu są "niebezpieczne i mogące prowadzić do nieprzewidywanych sytuacji". W raporcie wyliczono, że zeszłoroczne działania Chin na Morzu Wschodniochińskim zmusiły Japonię do alarmowego poderwania samolotów wojskowych ponad 570 razy. Podkreślono też, że odnotowano przypadki znacznego zbliżania się chińskich okrętów wojennych do japońskich wód terytorialnych.

Tokio i Pekin roszczą sobie prawa do wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim. Stosunki między Japonią a Chinami pogorszyły się we wrześniu 2012 roku, gdy Tokio kupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu niezamieszkanych wysepek. W Chinach wywołało to falę antyjapońskich protestów. Prawa do wysp rości sobie także Tajwan.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
alamo905

Ciekawe co by było gdyby Japonia przestawiła swoje wysokie technologie na zbrojenia wojenne,w tym zbudowanie bomby atomowej i pocisków dalekiego zasięgu?Niemożliwe?Mają i pieniądze i wiedzę.Kto wie czy jak się poczują zagrożeni czy tego nie zrobią.A wtedy nawet Chiny im nie dorównają.Niech się chińczycy cieszą że na razie japończycy rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje