tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Opozycja prezentuje dowody na pozaprawne działanie premiera

Opozycja prezentuje dowody na pozaprawne działanie premiera
Foto: kremlin.ru Premier Shinzo Abe jest krytykowany za skandal z budową szkoły

Japońska opozycja poinformowała w środę o znalezieniu dokumentu obciążającego premiera Shinzo Abego. Szef rządu miałby być zaangażowany w uzyskanie rządowej zgody na dofinansowanie budowy nowego wydziału na uczelni kierowanej przez przyjaciela.

Organizacji edukacyjnej o nazwie Kake zezwolono na otwarcie wydziału weterynarii w specjalnej strefie strategicznej w prefekturze Ehime na zachodzie Japonii. Na obszarze takich stref rząd wyznacza bardziej liberane przepisy, które mają przyczynić się do stymulacji wzrostu gospodarczego będącego jednym z celów obecnego rządu. Byłoby to kolejne oskarżenie o nieprawidłowości pod adresem szefa rządu po aferze związanej z organizacją edukacyjną Moritomo Gakuen z Osaki.

W sprawę zamieszana jest żona premiera Abe

Moritomo Gakuen mogła skorzystać z zaniżonych cen gruntu przy kupnie terenu należącego do państwa. Sprawa jest badana przez prefekturalną prokuraturę w Osace. W skandal zamieszana jest także żona Abe, Akie.

Według mediów kolejne doniesienia o nieprawidłowościach pojawiające się od kilku tygodni w japońskich mediach mogą poważnie zagrozić pozycji szefa rządu.

"W zgodzie z wolą premiera"

O istnieniu dokumentu obciążającego premiera poinformował w parlamencie poseł opozycyjnej Partii Demokratycznej Yuichiro Tamaki. Według niego informacje wskazują, że ministerstwo edukacji negocjowało z gabinetem Abego termin otwarcia nowego wydziału politechniki w Okayamie. Jej właścicielem jest organizacja Kake, a szefem Kotaro Kake, znany z bliskiej znajomości z premierem. Tamaki utrzymuje, że ministerstwo dostało od gabinetu komunikat o tym, że decyzja w sprawie nowego wydziału będzie "w zgodzie z wolą premiera".

Odpowiedź rządu

Rzecznik kancelarii Abego, Yoshihide Suga, pytany o dokument, stwierdził, że "nie wiadomo, kto go napisał". - Rząd nie może dać odpowiedzi w tak nonsensownej sprawie - zaznaczył.

Premier w marcu zaprzeczał jakiemukolwiek zaangażowaniu w konsultowanie utworzenia wzbudzającego kontrowersje wydziału weterynarii. Z kolei minister edukacji Hirokazu Mastuno powiedział, że dokument, na który powołuje się opozycja, mógł zostać skierowany do jego resortu, ale chciałby potwierdzić szczegóły tej sprawy. Liderka Partii Demokratycznej posługująca się jedynie imieniem Renho zaapelowała do swojej partii o dalsze zbadanie oskarżeń wobec premiera.

Ziemia za darmo

Gdy w styczniu organizacji Kake przyznano możliwość wzięcia udziału w rządowym projekcie, władze miasta Imabari z Ehime zdecydowały się przekazać jej ziemię pod nowy wydział za darmo i zapewniły 9,6 mld jenów (ok. 85,2 mln dolarów) wsparcia. Wartość terenu szacuje się na 3,68 mld jenów (ok. 32 mln dolarów).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje