Jak obalą Kaddafiego, zapłacą za jego zakupy

Aktualizacja:

Libijscy rebelianci zapewnili włoski koncern przemysłowy Finmeccanica, że będą honorować kontrakty zawarte przez Muammara Kaddafiego. O ile uda im się go obalić. Z drugiej strony, dyktator poirytowany zaangażowaniem Rzymu w interwencję w Libii, oświadczył, że jego kraj znajduje się w stanie wojny z Włochami.

Jeszcze zanim Libia została rozdarta wojną domową, włoski koncern spodziewał się około 250-300 milionów euro zysku z kontraktów zawartych z rządem Kaddafiego. Chodziło głównie o zakup systemów zabezpieczenia granicy, cywilnych helikopterów i inwestycje w infrastrukturę transportową.

Obecnie Finmeccanica ma zwarte z Libią kontrakty opiewające na 800 milionów euro, z czego 80 procent to umowy związane z transportem. - Spotkaliśmy się z Rządem Tymczasowym i zapewnili nas, że wszystkie obecne kontrakty będą w przyszłości honorowane, powiedział Alessandro Pansa, dyrektor finansowy Finmeccanici. - Głównie interesuje ich kontrola granic i infrastruktura kolejowa - dodał Włoch.

Reakcja Trypolisu

Wzrastające zaangażowanie Rzymu w operacje militarne w Libii, spowodowało ostrą odpowiedź Kaddafiego. Dyktator postanowił zagrać na resentymentach Libijczyków i odwołać się do mało chlubnego dla Włoch, okresu sprawowania kolonialnej władzy w Libii.

- Jesteśmy w stanie wojny z Włochami, od kiedy w 2011 roku zaczęli zabijać nasze dzieci, tak jak to czynili w 1911 roku - powiedział Kaddafi w mowie transmitowanej przez telewizję państwową. - Dlatego nie mogę zabronić Libijczykom bronić swojego życia i przenieść działań zbrojnych na terytorium wroga - pogroził dyktator.

Dowodził także: - Włochy chcą powtórzyć zbrodnie z 1911 roku i utrzymać tą samą politykę kolonialną. To jest brutalna twarz Włochów. Mój przyjaciel Berlusconi i włoski parlament popełniają zbrodnię - dowodził dyktator.

Libia była włoską kolonią od 1911 do 1941 roku. Okres rządów Rzymu nie zapisał się pozytywnie w umysłach Libijczyków. Historia traktuje o tym okresie jako o czasach wyzysku i brutalnych represji. W ramach pojednania, w 2008 roku Silvio Berlusconi i Kaddafi podpisali "Traktat Przyjaźni", na mocy którego między innymi Włochy wypłaciły Libii pięć miliardów euro reparacji. Układ został zawieszony przez Rzym w lutym po początku rebelii.

Źródło: Defense News