Izrael zbuduje nowe osiedla na Zachodnim Brzegu Jordanu. USA "głęboko zaniepokojone"


Departament Stanu USA wyraził "głębokie zaniepokojenie" z powodu decyzji rządu Izraela o budowie 300 nowych mieszkań na osiedlu żydowskim na Zachodnim Brzegu Jordanu i ok. 500 w Jerozolimie Wschodniej.

- Stany Zjednoczone niezmiennie uważają osiedla za nielegalne i zdecydowanie sprzeciwiają się podjętym krokom w celu przyspieszenia prac budowlanych na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner. - Rozbudowa osiedli zagraża rozwiązaniu polegającemu na utworzeniu dwóch państw [izraelskiego i palestyńskiego - red.] i stawia pod znakiem zapytania zaangażowanie Izraela co do wynegocjowanego rozwiązania konfliktu - dodał.

Pilna budowa

Izrael zaaprobował w środę plany pilnej budowy 300 nowych mieszkań w Bet El na północ od Jerozolimy, gdzie jednocześnie władze wyburzają na mocy werdyktu izraelskiego Sądu Najwyższego dwa nielegalnie zbudowane, niezasiedlone i niewykończone bloki. W Bet El od kilku dni gromadzili się żydowscy osadnicy, protestując przeciwko wyburzeniu. Doszło do starć protestujących z policją. Izraelskie wojsko ogłosiło rejon wyburzeń strefą militarną. Sąd w decyzji o wyburzeniu uznał, że bloki te wzniesiono nielegalnie na ziemi należącej do Palestyńczyków. Biuro izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, informując o zgodzie na "natychmiastową budowę", podało również, że rząd przyspiesza plany budowy ponad 500 nowych mieszkań w izraelskich osiedlach w Jerozolimie Wschodniej.

Główny problem

Przyszłość żydowskich osiedli jest głównym problemem, utrudniającym zakończenie wieloletniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Rozmowy pokojowe wznowiono po długim impasie w lipcu 2013 roku. We wszystkich osiedlach mieszka pół miliona Żydów, którzy przy pomocy władz stopniowo osiedlali się na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej przez ostatnie cztery dekady. Po wojnie z 1948 roku Strefa Gazy i Zachodni Brzeg wraz z przylegającą do niego Jerozolimą Wschodnią znalazły się pod kontrolą odpowiednio Egiptu i Jordanii. W trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku Izrael zdobył te ziemie. To właśnie na tych terenach Palestyńczycy chcieliby utworzyć swoje państwo, ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP