tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

May przekonała posłów do wcześniejszych wyborów. Zdecydowana przewaga

Brytyjski parlament w głosowaniu zdecydował o rozpisaniu wcześniejszych wyborów, co zaproponowała we wtorek premier Theresa May.

Za propozycją, przedstawioną przez premier Theresę May, zagłosowało 522 posłów, w tym większość deputowanych Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów.

Zgodnie z ustawą z 2011 roku, która miała utrudnić partiom zwoływanie przedterminowych wyborów w momencie znaczącej przewagi w sondażach, rządowy wniosek w tej sprawie powinien uzyskać 434 głosy (dwie trzecie posłów). W środę przeciwko zagłosowało zaledwie 13 posłów, a 115 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Rozwiązanie parlamentu obecnej kadencji nastąpi w nocy z 2 na 3 maja.

"Moment o ogromnym narodowym znaczeniu"

Przed głosowaniem w Izbie Gmin odbyła się debata.

W imieniu rządu rozpoczęła ją premier May, podkreślając, że "w interesie narodowym" jest uzyskanie przez gabinet nowego mandatu wyborczego przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Wierzę, że w tym momencie o ogromnym narodowym znaczeniu powinna być jedność tutaj w Pałacu Westminsterskim [parlamencie - red.], nie podział - powiedziała May. - Właśnie dlatego dzisiaj wszyscy jesteśmy tutaj, żeby zagłosować za wyborami powszechnymi - dodała.

Deputowani zdecydują w głosowaniu

Poparcie dla propozycji rządzącej Partii Konserwatywnej przed głosowaniem zapowiedziały dwa ugrupowania opozycyjne - Partia Pracy i Liberalni Demokraci. Trzy partie dysponują łącznie 568 głosami. Część laburzystów zapowiedziała głosowanie wbrew linii partyjnej - przeciw propozycji May - ale nie powinno to zaważyć na wyniku głosowania.

Najnowsze sondaże zapowiadały, że Partia Konserwatywna może liczyć na 44 procent poparcia, o ponad 20 punktów procentowych więcej niż opozycyjna Partia Pracy (23 procent). Na proeuropejskich Liberalnych Demokratów chce zagłosować 12 procent wyborców, a 10 procent planuje oddać głos na eurosceptyczną Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wielka Brytania wybrała

Wielka Brytania ma nowego premiera

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
kolom

Zdaje się że poważna część Brytyjczyków będzie głosowała na liberalnych-demokratów w nadchodzących wyborach. Oby to się sprawdziło!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje