Irański generał: potroiliśmy produkcję rakiet, nie musimy już nic wyjaśniać

[object Object]
Irańska podziemna baza rakietowa [nagranie archiwalne z 2015 roku]IRINN
wideo 2/3

Iran trzykrotnie zwiększył produkcję rakiet - poinformował w środę dowódca sił powietrznych elitarnej Armii Strażników Rewolucji Islamskiej generał Amir Ali Hadżizadeh. Nie wyjaśnił jednak, w jakim okresie nastąpił wzrost produkcji broni.

- Nasza produkcja wzrosła trzykrotnie w porównaniu do przeszłości - oświadczył Hadżizadeh cytowany przez irańską agencję Fars. - W przeszłości musieliśmy wiele wyjaśniać różnym organom na temat naszych działań, ale tak już nie jest - dodał.

Porozumienie z Teheranem

Według Hadżizadeha władze, zarówno rząd, jak i parlament, są szczególnie zainteresowane, aby Iran posiadał rakiety klasy ziemia-ziemia.

Deklaracja irańskiego dowódcy nastąpiła po wizycie ministra spraw zagranicznych Francji Jean-Yves'a Le Driana, który odwiedził Iran w poniedziałek, aby przekonać tamtejsze władze, że Unia Europejska popiera utrzymanie w mocy międzynarodowego porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu.

Szef francuskiej dyplomacji zaapelował do krajów europejskich, aby nakłoniły USA do respektowania porozumienia z 2015 roku, na mocy którego Iran odstąpił od programu budowy broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych.

Przedstawiciele władz Iranu poinformowali w poniedziałek Le Driana, że program budowy pocisków balistycznych nie podlega negocjacjom.

Druga irańska armia

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, nazywany też Armią Strażników Rewolucji Islamskiej, został utworzony po rewolucji islamskiej w 1979 roku w celu obrony przed "wewnętrznymi i zewnętrznymi" zagrożeniami. Podlega bezpośrednio najwyższemu przywódcy duchowemu i politycznemu Iranu ajatollahowi Alemu Chameneiowi. Korpus składa się z formacji lądowych, morskich i powietrznych i uważany jest za najlepiej wyszkoloną i wyposażoną część sił zbrojnych Iranu.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)