Iran "nie będzie wypełniał niektórych zobowiązań" umowy nuklearnej


Iran zdecydował wycofać się z niektórych zobowiązań zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku - poinformowało w środę MSZ w Teheranie. Prezydent Iranu Hasan Rowhani zagroził wznowieniem produkcji wysoko wzbogaconego uranu.

O wycofaniu się z niektórych zobowiązań umowy poinformowano sygnatariuszy porozumienia nuklearnego w listach od prezydenta Rowhaniego, które dostarczono w środę rano ambasadorom Chin, Francji, Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii - podało MSZ. W środę mija dokładnie rok od wycofania się USA z tej umowy.

Rowhani ostrzega

Jednocześnie prezydent Rowhani w transmitowanym przez telewizję przemówieniu ostrzegł pozostające w porozumieniu kraje, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

Rowhani poinformował również, że od teraz Iran będzie zatrzymywał nadwyżkę wzbogaconego uranu i ciężkiej wody zamiast sprzedawać, jak przewiduje umowa nuklearna z 2015 roku. Irański prezydent wyznaczył pozostającym w umowie pięciu krajom termin 60 dni na spełnienie obietnic dotyczących ochrony irańskiej ropy i sektora bankowego przed amerykańskimi sankcjami. W liście do ambasadorów zagrożono, że jeśli to nie nastąpi, Iran zawiesi stosowanie kolejnych postanowień porozumienia. Jednocześnie Rowhani zagroził zdecydowaną odpowiedzią, jeśli sprawa programu nuklearnego jego kraju zostanie ponownie poruszona w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dodał jednak, że Teheran jest gotowy na negocjacje na temat swojej polityki nuklearnej, a celem środowej decyzji jest "ocalenie" zawartej w 2015 roku umowy. - Iran nie wybrał drogi wojny, tylko drogę dyplomacji - mówił szef państwa. Zapewnił, że porozumienie wciąż obowiązuje, a Teheran ogłasza jedynie ograniczanie wypełniania zobowiązań, a nie wyjście z umowy. Z kolei przebywający z wizytą w Moskwie szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif podkreślił, że podjęte kroki to "prawo" pozostawione stronom umowy w przypadku naruszeń popełnianych przez innego sygnatariusza. - Celem środków, które stosują Stany Zjednoczone - zwłaszcza od roku, ale również przed ich wycofaniem się (z układu) - wyraźnie jest zakłócenie stosowania" umowy - dodał.

Sygnatariusze porozumienia z Iranem. Wiedeń, lipiec 2015 Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres/Wikipedia

Rok bez USA

Zawarte w 2015 roku międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej dotyczyło ograniczenia przez Iran prac nad wzbogacaniem uranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych. Prezydent USA Donald Trump 8 maja zeszłego roku, mimo sprzeciwu innych sygnatariuszy paktu, zdecydował o wycofaniu USA z porozumienia, a teraz amerykańska administracja zacieśnia restrykcje, dążąc do całkowitej izolacji Iranu i pozbawienia go dochodów z eksportu ropy. W poniedziałek pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan oznajmił, że USA wysłały grupę uderzeniową okrętów wojennych na Bliski Wschód. Decyzję tę uzasadniono "wiarygodnym zagrożeniem ze strony sił irańskiego reżimu" dla sił zbrojnych lub interesów Stanów Zjednoczonych.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters
Sojusze na Bliskim WschodziePAP

Autor: kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres/Wikipedia

Tagi:
Raporty: