Iran "nie może potwierdzić" doniesień Francji o rozmowach w sprawie rakiet


MSZ Iranu oświadczyło w poniedziałek, że nie może potwierdzić, iż prowadzone są jakiekolwiek rozmowy z przedstawicielami władz Francji na temat irańskiego programu rakietowego. O rozmowach poinformował wcześniej szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian.

Francuski minister powiedział, że jego kraj jest gotów nałożyć kolejne sankcje na Iran, jeśli nie będzie postępu w rozmowach na temat irańskiego programu rakiet balistycznych.

- Nie mogę tego potwierdzić. Nasz program rakietowy jest programem obronnym, który omawiamy jedynie w kraju - powiedział rzecznik irańskiego MSZ Bahram Kasemi na cotygodniowej konferencji prasowej transmitowanej na żywo w państwowej telewizji.

Le Drian powiedział w piątek, że "Iran powinien zrezygnować z produkcji pocisków balistycznych, a zwłaszcza z ich dostarczania między innymi pewnym zbrojnym ugrupowaniom na Bliskim Wschodzie, a także Hutim w Jemenie".

"Trudny dialog z Iranem"

Iran powinien również "zaprzestać działań prowadzących do destabilizacji w regionie" - dodał Le Drian, powołując się na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2254 w sprawie Syrii, która mówi, że "na terenie Syrii nie powinno być obcych sił".

- Rozpoczęliśmy trudny dialog z Iranem, który powinien być kontynuowany i gotowi jesteśmy, jeśli się nie powiedzie, poprzeć twarde zastosowanie sankcji. Oni o tym wiedzą - podkreślił wówczas minister.

Na początku stycznia Francja wezwała Iran do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań związanych z pociskami balistycznymi, które mogłyby przenosić głowice nuklearne. Była to reakcja na zapowiedź wprowadzenia przez Iran w najbliższych tygodniach dwóch satelitów na orbitę okołoziemską.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani, powiadamiając o tych planach, nie sprecyzował, kiedy to nastąpi. Agencje przypominają, że Iran eksponuje osiągnięcia w swoim programie kosmicznym zazwyczaj w lutym, w rocznicę rewolucji islamskiej z 1979 roku. W tym roku przypada 40. rocznica rewolucji, w wyniku której doszło do przekształcenia Iranu z monarchii konstytucyjnej w republikę islamską.

Kontrowersyjny program rakietowy

Program rakietowy Iranu budzi coraz większe zaniepokojenie wspólnoty międzynarodowej, co dotyczy zwłaszcza pocisków balistycznych o zasięgu dwóch tysięcy kilometrów, uważanych za potencjalny środek ataku na jego regionalnych wrogów - Izrael i Arabię Saudyjską.

Dane wywiadowcze wskazują, że w 2018 roku wyraźnie zwiększyła się częstotliwość irańskich testów rakietowych.

Teheran twierdzi, że rozwija technikę rakietową wyłącznie w celach obronnych, do czego ma prawo, a ponadto konstrukcja jego pocisków balistycznych wyklucza instalowanie na nich głowic jądrowych.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hosein Velayati/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty: