Iran odłączony od systemu SWIFT. MAEA: Teheran przestrzega umowy


SWIFT, światowy system wymiany informacji między bankami, odłączył Irański Bank Centralny i inne wskazane przez Waszyngton irańskie instytucje finansowe - poinformował pełniący obowiązki wiceministra finansów USA Sigal Mandelker. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała tego samego dnia, że Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego zerwanego przez USA.

Proszony o komentarz do planów Unii Europejskiej, która postanowiła ominąć amerykańskie restrykcje i we wrześniu poinformowała, że zamierza stworzyć w tym celu mechanizmy płatnicze (SPV), Mandelker powiedział: "znajdziemy wspólną płaszczyznę z Europejczykami". Dodał, że zagraniczne firmy i tak już zamykają swoje operacje w Iranie, a on sam "właściwe nie martwi się o SPV w ogóle".

Stany Zjednoczone podejmą jeszcze "liczne kroki" przeciw Teheranowi - dodał Mandelker, który w amerykańskim resorcie finansów jest też podsekretarzem do spraw terroryzmu i wywiadu finansowego. Dodał, że Waszyngton będzie wdrażał sankcje wymierzone w Iran w sposób bardzo rygorystyczny.

UE przeciwna sankcjom na Iran

Państwa Unii Europejskiej skrytykowały decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wypowiedzeniu umowy nuklearnej z Iranem z 2015 roku, są także przeciwne sankcjom na Teheran, toteż postanowiły, że znajdą sposób na utrzymanie tego paktu w mocy oraz obejście amerykańskich restrykcji poprzez alternatywne metody finansowania transakcji z tym krajem.

Pod koniec września na deklaracje UE zareagował doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton, który ostrzegł: - Nie zamierzamy dopuścić, by nasze sankcje były obchodzone przez Europę czy kogokolwiek innego.

"To naprawdę godne ubolewania"

O tym, że SWIFT odłączy niektóre irańskie banki, poinformował w piątek jego szef Gottfried Leibbrandt. - To naprawdę godne ubolewania, że nie mogliśmy pozostać neutralni - oświadczył Leibbrandt podczas francusko-niemieckiej konferencji biznesowej w Paryżu. Dodał, że decyzję podjęto kierując się względami ekonomicznymi i nie dotknie ona wszystkich banków.

Na początku ubiegłego tygodnia SWIFT poinformował, że "w interesie stabilności i spójności globalnego systemu finansowego" odetnie niektórym irańskim bankom dostęp do systemu. W oświadczeniu nie wspomniano nic o tym, że powodem tej decyzji są amerykańskie sankcje nałożone na Iran. Administracja Trumpa zagroziła, że jeśli SWIFT nie odłączy irańskich banków od systemu, sam może zostać objęty sankcjami.

MAEA: Iran przestrzega paktu

W ubiegły poniedziałek weszły w życie amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi, będące efektem wypowiedzenia przez administrację Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Jak głosi jednak raport kwartalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Iran przestrzega ustaleń międzynarodowego paktu nuklearnego. Według agencji kraj ten zachował rezerwy nisko wzbogaconego uranu, a poziom ich wzbogacenia jest zgodny z postanowieniami paktu.

Stan rezerw został sprawdzony 4 listopada, na dzień przed wdrożeniem ostatniej transzy amerykańskich sankcji.

Zapasy ciężkiej wody oraz innych materiałów, które zostały zweryfikowane 3 listopada, również nie przekraczają limitów ustalonych w ramach porozumienia.

Reuters podaje, powołując się na wysokiej rangi dyplomatę, że nic nie wskazuje na to, by wdrożenie amerykańskich restrykcji wpłynęło na współpracę Teheranu z MAEA. W minionym tygodniu prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że amerykańskie restrykcje są "nielegalne i niesprawiedliwe", a Iran będzie je "z dumą omijał".

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor: momo / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Tagi:
Raporty: